„Rendes családból” származik az óriás bűzvirág
Több mint 180 éves kutatás után a tudósok végre tisztázták az evolúciós eredetét annak a növénynek, a rafléziának, amely a világon a legnagyobb virágot produkálja.
A rejtély 1818 óta megoldatlan, ekkor fedezte fel a rafléziát a szingapúri brit gyarmat alapítója és egy botanikus kísérője.
A tudósok azóta hiába kísérleteztek az óriás bűzvirág rendszertani besorolásával, az óriás bűzvirág ugyanis különbözik a legtöbb növénytől.
Egy élősködő növény
Minthogy élősködőről van szó, nem folytat fotoszintézist, nincsenek tehát olyan zöld szöveteik sem, amelyek a napfényt alakítanák át energiává. Genetikai anyagát vizsgálva sem jutottak sokra a tudósok, minthogy a molekuláris biológusoknak túl sok mutációval kellett megbirkózniuk. A raflézia ugyanis az általa kiszemelt másik növényen (egy szőlőszerű növényről van szó) átfúrja, átnyomja szöveteit, és igyekszik kinyerni belőle a legtöbb tápanyagot.
A korábbi DNS-vizsgálatok már csak azért sem vezethettek eredményre, mert a raflézia fotoszintézis híján az effajta génjeit vagy nem használja, vagy megváltoztatta. Todd Barkmannak viszont, a Western Michigan University botanikusának (és munkatársainak) most sikerült egy új módszerrel elvégezni a besorolást.
Hová sorolják az óriásnövényt?
|
Ő a növény mitokondriális DNS-ét vizsgálta meg, és ebből sikerült egy olyan gént elkülönítenie, amely intakt, vagyis „érintetlen” volt, legalábbis a fotoszintetizáló képesség elvesztése nem befolyásolta a törzsfejlődés során.
Ezáltal alkalmasnak bizonyult arra, hogy a többi, jól ismert növénnyel összehasonlítsák a rafléziát.
Ennek alapján a raflézia immár besorolható az úgynevezett Malpighiales csoportba, ahová többek között a violák, a mikulásvirág, a golgotavirág és a fűzfák tartoznak, de a szőlőfélék is ide sorolhatók.
Nagy meglepetés volt mindez – mondta a New York Times-nak a felfedezés után Barkman, aki a The Proceedings of the National Academy of Sciences című amerikai tudományos szaklapban tette közzé megállapításait.
Korábban néhányan úgy gondolták, hogy más, hasonlóan nagy és „szagos” növényekkel rokonítható a raflézia, de igazán senki sem tudta, hogy mit kezdjen vele.
A virág átmérője egy méter
A rafléziákat egy döglégy porozza be – ezt az 1980-as években fedezte fel a Beaman család két tagja, John és fia, Reed, mindketten a Yale Egyetem kutatói. A legyek azért szállnak a hatalmas, egy méteres átmérőjű virágra, hogy táplálékot, rothadó húst találjanak. (Ettől van egyébként iszonyatosan rossz szaga a rafléziának.)
A mostani, legújabb eredmények szerint azonban a rafléziának nincs köze a többi parazita, élősködő növényhez. Barkmanék ugyanis a michigani egyetemen mintegy 90 fajt vizsgáltak meg, és úgy találták, hogy az óriás bűzvirág nem a mitrastema nevű növényhez áll közel – ahogyan eddig hitték.
Ugyanakkor a tudósok felhívják a figyelmet arra, hogy a raflézia igen veszélyeztetett növény. Élőhelyét, a délkelet-ázsiai esőerdőket folyamatosan pusztítják, márpedig ahhoz, hogy szaporodjon a növény, mindkét nemű példányának egyszerre kell virágoznia. Ez pedig igen ritka eset, hiszen magukban is csak néha-néha szökkennek virágba ezek a növények, nemhogy párosával…
|