Ausztrália tevéket exportál a Közel-Keletnek

Hihetetlen piaci rést fedezett fel egy ausztrál exportőr cég: vadon élő tevéket adnak el a Közel Keletre, a sivatag vándorainak őshazájába. A világ egyetlen vadon élő teve populációja ugyanis Ausztráliában él.
Ausztráliában kártékonynak minősítették a vadon élő tevéket, ezért a Közép Ausztráliai Teveszövetség a népszerűtlen és drága teveirtás helyett az exportot választotta.
A tevék 150 éve vándoroltak be Ausztráliába
Először az 1840-es években szállítottak tevéket Ausztráliába; feladatuk az ország belső, vad területeinek feltérképezésére vállalkozó felfedezők csomagjainak cipelése volt.
A kutatások végeztével a felfedezők az állatokat egyszerűen szabadon engedték: ennek köszönhetően az ausztrál bozótban ma már több mint 500.000 teve bóklászik. Ausztrália a világ egyetlen országa, ahol a tevék vadon élnek, a dromedárokat ugyanis őshazájukban háziasították.
Az ausztrál szövetség évente körülbelül 10.000 tevét exportál, a kivitel értéke két millió dollár körül mozog. Az export az elkövetkező években a 25.000 tevét is elérheti, a Közel-Kelet hagyományos afrikai beszerzési piacain ugyanis jelentősen megcsappant a kínálat.
A Közel-Keletre a beduin törzsek által birtokolt vagy a stadionokban versenyző tevék hagyományosan Szudánból és Szomáliából érkeztek. Az elmúlt években azonban az afrikai teveállományt száj- és körömfájás illetve más betegségek tizedelték, így az egyetlen potenciális exportőr Ausztrália maradt.
Kozmetikai termékek a tevepúpból
A tevék ausztrál exportja három éve kezdődött, az első célország Brunei és Malajzia voltak. A legnagyobb piaci potenciál Egyiptomban és Szaúd-Arábiában rejlik – nyilatkozta az ausztrál teveszövetség elnöke az AFP hírügynökségnek.
A teve egyébként azon kevés állatok közé tartozik, amely jól bírta az ausztrál vadon szúrós-tövises diétáját. Ausztráliának a Gobihoz vagy a Szaharához hasonló homoksivatagja nincs, így az állatok szinte kényeztetve voltak az ausztrál bozótban.
Az ausztrál exportőrök elsősorban élőállatot illetve már feldolgozott tevehúst szállítanak a Közel Keletre, de kísérleteznek kozmetikai termékekkel is, például a púpból származó zsírból készített arckrémmel vagy hajkondicionálóval. A muszlimoknál egyes régiókban a kecske és a tevehús vallási szempontból kitüntetettnek számít.