Feladták a favágók a környezetvédőkkel folytatott küzdelmet a Zengőn

Minden eddiginél többen, mintegy félezren gyűltek össze szombaton a Zengőn, hogy tiltakozzanak a Mecsek csúcsára tervezett radarállomás megépítése ellen, és megakadályozzák a beruházáshoz szükséges fakitermelést.
A Zengőért aggódó, szerda óta reggeltől estig a hegytetőn demonstráló civil- és természetvédő szervezetekhez, valamint a Greenpeace aktivistákhoz ezúttal az ország különböző tájairól érkezett szimpatizánsok is csatlakoztak.
A tiltakozók nagygyűlést tartottak, melynek keretében a demonstráció főszervezői tájékoztatást adtak a lokátorberuházás előzményeiről, jelenlegi állásáról, valamint az azt ellenző akciók céljáról.
A Civil Szervezetek a Zengőért Mozgalom egyik vezetője, Herbert Tamás arról tájékoztatta az MTI-t, hogy szombaton sem őrző-védők, sem favágók nem jelentek meg a helyszínen. Mindössze két rendőr volt a “vendégük”, akik létszámuk és hogylétük felől érdeklődtek.
Hozzátette: a demonstrálók vasárnap is felgyalogolnak a csúcsra, sőt, közülük többen a következő héten is megjelennek a 682 méter magas hegyen, hogy megbizonyosodjanak, nem történik-e engedély nélküli fakitermelés.
A pénteki események
A Greenpeace környezetvédő szervezet aktivistái fákhoz láncolták magukat pénteken reggel a Zengő-hegyen, hogy megakadályozzák a Mecsek csúcsára tervezett NATO radarállomás megépítéséhez szükséges fakitermelési munkálatokat.
Az erdészet által megbízott biztonsági őrök megpróbálták eltávolítani a fákat védő Greenpeace-aktivistákat, valamint a Zengőért hosszú évek óta tiltakozó helybéli civil szervezetek szintén a helyszínen tiltakozó tagjait, de fellépésük sikertelen volt.
“Elszántak vagyunk és ha kell, a végsőkig kitartunk, hogy meggátoljuk a környezetpusztító beruházást” – mondta a helyszínen az MTI tudósítójának a Greenpeace egyik képviselője.
A nemzetközi zöld szervezet 12 tagja, köztük osztrák és német aktivisták, azokkal a demonstrálókkal – magyar civil és környezetvédő szervezetek tagjaival – érkeztek a Zengőre, akik már szerda óta próbálják megakadályozni, hogy az állami terület kezelője, a Mecseki Erdészeti Rt. 0, 2 hektár területen erdőirtást végezzen.
A Mecsek csúcsára tervezett NATO-lokátorállomás ellen demonstrálók saját testükkel védték a beruházás miatt kivágásra ítélt fákat, többen hozzájuk is láncolták, vagy bilincselték magukat, néhányan alpinista felszereléssel a fákra is felmásztak. Mint egyikük elmondta, ugyanazokat a láncokat használják a mostani akció során, mint amelyeket már a paksi atomerőműnél tartott tiltakozó megmozdulásuk során is bevezetettek.
A helyszínen megjelent mintegy 30 őrző-védő szolgálatos, akik az állami terület kezelője, a Mecseki Erdészeti Rt. megbízásából próbáltak szabad munkaterületet biztosítani a favágók számára. A tüntetők azonban a favágók fejszéi, fűrészei elé álltak, ezért az őrző-védők elrángatták őket a fáktól, a földön húzták őket. Néhány Greenpeace-aktivista horzsolásos sérüléseket szenvedett.
A biztonságiak fél óra múlva felhagytak akciójukkal, mert a demonstrálók, miután elrángatták őket a fák mellől, újra visszamentek az irtásra kijelölt területre, hogy megakadályozzák a fák kivágását.
Az erdészet számára a munkálatok azért olyan sürgősek, mert a fakitermelésre csak február 15-ig van engedélyük. Amennyiben a munkát nem tudják határidőre elvégezni, azt csak októberben folytathatják. Ez esetben a lokátorállomás megépítése is késhet.
A Honvédelmi Minisztérium reagálása
Szabó Zsolt, a Honvédelmi Minisztérium sajtóreferense az MTI megkeresésére közölte, hogy a szaktárca a munkaterületet átadta a kivitelezőnek, a helyszínnel legközelebb akkor lesz feladata, amikor elkészül a létesítmény.
Arra a kérdésre, hogy a szaktárcának mi az álláspontja a jelenleg a helyszínen zajló tiltakozással kapcsolatban, a sajtóreferens kijelentette: a minisztérium 1998 és 2002 között minden szükséges engedélyt beszerzett a beruházáshoz, azokat megküldte az illetékes szakhatóságoknak és a NATO-nak.
Bocskai István, a szaktárca kommunikációs főigazgató-helyettese szerdán az üggyel kapcsolatban elmondta: a magyar állam tulajdona, nem pedig magántulajdon az a terület, ahová a Zengő hegyen lokátorállomást építenek, a Honvédelmi Minisztérium az elmúlt évek során kivásárolta ezt a területet.
Bocskai István hangsúlyozta, hogy a szaktárcának érvényes szerződése van a kivitelező céggel a munkálatok elvégzésére. A HM az engedélyeztetés során minden környezetvédelmi előírásnak eleget tett, és rendelkezik a szükséges engedélyekkel.
Mint mondta, a minisztérium a környezetvédelmi hatóságok, szakhatóságok ajánlásait figyelembe vette, a szükséges környezetvédelmi tanulmányokat a pécsi egyetem szakembereivel elvégeztette. Az előírásokat és ajánlásokat a kivitelező cég a beruházás során figyelembe veszi.
A főigazgató-helyette elmondta, hogy a pályáztatás, az engedélyeztetés egy része és a beruházás az előző kormányzati ciklusban indult, s az ezzel kapcsolatos döntések még az 1998-2002-es kormányzati ciklusban megszülettek. A szaktárca ezen döntések alapján jár el.