A madarak szelektív hallása
A madarak veszik a más fajok által kibocsátott, ragadozó közeledésére figyelmeztető vészjelzéseket – állítják brit biológusok. A Nyugat-Afrikában élő tokók és Diana-majmok kiváló példát szolgáltatnak az információcserére.
Egyes állatfajok képesek egymásnak üzenni, ha veszély fenyegeti a másikat. Ráadásul a hírt kapó állat képes különbséget tenni a másik vészjelzései között, és csak az őt fenyegetőeket veszi komolyan, a többit elereszti a füle mellett – állítják a skóciai St. Andrews Egyetem biológusai.
A brit tudósoknak első alkalommal sikerült kimutatniuk, hogy emlős is képes figyelmeztetni madarat.
A tudósok Nyugat-Afrikában 18 hónapig tanulmányozták a növényevő színes tokó és a Diana-majom kapcsolatát.
A Diana-majmok feltűnő, sárgás hasi színük miatt jónéhány ragadozó állat kedvelt zsákmányai.
A majmok tanulmányozása közben a kutatók arra lettek figyelmesek, hogy az emlős állat közelében nagyon gyakran előfordultak növényevő tokók.
A duónak van egy közös ellensége, a koronás sas.
A kutatók megfigyelték, hogy a madarak csak a majomnak a sas észlelése során leadott vészjelzéseire válaszoltak – ilyenkor riadóztatták a többi tokót.
Ha a majmok például egy közeledő leopárd miatt szirénáztak, a tokók nem is reagáltak, ez az állat ugyanis rájuk nézve nem jelent veszélyt.
A közös ellenség
Azt eddig is tudták a biológusok, hogy bizonyos emlősök képesek egymást figyelmeztetni, sőt azt is, hogy egy madár szirénájára egyes emlősök válaszolnak, de hogy madarak is képesek a fajok közötti jelzések fogadására, arra ez az első bizonyíték.