A távoli esőerdőket is érinti a légköri széndioxid növekedése
Az érintetlen esőerdők növekedési dinamikája és összetétele megváltozott: az amazonasi erdők távoli szegleteiben is drasztikus változásokat idéz elő a légköri széndioxid növekvő mennyisége – állítják amerikai és brazil kutatók húsz év adatai alapján.
A amazonasi esőerdők embertől távoli, érintetlen részeit is érinti a légköri széndioxid-mennyiség növekedése, a területek ökoszisztémája nincs biztonságban – írja a Nature brit tudományos folyóirat legfrissebb száma.
A fakitermelésről, az erdőirtásról eddig is köztudott volt, hogy változásokat okoz az őserdők élővilágában, ám a széndioxid-szint változásának a távoli területekre gyakorolt hatását eddig nem sejtették a tudósok.
Egy húsz éves kutatás azonban kimutatta: a távoli területeken is felborult az eddigi egyensúly. A gyorsan növekvő fák most még gyorsabban nőnek, és ha a trend folytatódik, a lassabban növekvő fák előbb-utóbb eltűnnek, ami rossz hír a biodiverzitás (fajok sokszínűsége) szempontjából.
A széndioxid-növekedés nyertesei és vesztesei
Amerikai és brazil kutatók az amazonasi esőerdő 69, távoli, egy hektáros területén vizsgálták az elmúlt két évtized változásait. A kutatás körülbelül 14 ezer fára terjedt ki.
Kezdetben a kutatók a távoli területek folyamatait kontrollként kívánták felhasználni azon területekkel való összehasonlításban, ahol élénk emberi aktivitás jellemző. Ám a kontrollcsoport hirtelen nem kontrollcsoportként kezdett viselkedni.
Azt tapasztalták ugyanis, hogy az amúgy is gyorsan növekvő fák a szokásosnál is gyorsabban növekedtek, az alacsonyabb fák 50 százalékának növekedési sebessége pedig visszaesett az elmúlt húsz évben. A szakértők szerint nem véletlen jelenségről van szó, az esőerdők dinamikája megváltozott.
Hogy mi okozta a változást? A kutatók szerint a fő bűnös a széndioxid, amelynek mennyisége a légkörben az elmúlt 200 évben 30 százalékkal növekedett. A gáz elengedhetetlen a növények fejlődéséhez, és a légköri széndioxid-szint megugrása a gyorsan növekvő fákat arra ösztönözte, hogy még gyorsabban növekedjenek, átvéve ezzel az uralmat az esőerdőkben.
Felborult az egyensúly
A jelenség aggasztó, hiszen a lassabban növekvő fák az élővilág egyensúlyának fenntartásában speciális feladatokat látnak el. A gyorsabban növekvő fák dominanciája azonban azt jelenti, hogy a lassabb fáknak kevesebb fény, víz és tápanyag jut.
A légköri széndioxid-növekedés tehát a világ legtávolabbi, érintetlen szegletére is hatást gyakorol.
Az Amazonasi esőerdők jelenleg évente 0, 6 gigatonna széndioxidot nyelnek el, ez körülbelül a 8-10 százaléka a nem megújuló energiaforrások elégetéséből a légkörbe kerülő széndioxid-mennyiségnek.
Az eredmények rámutatnak a világ széndioxid-kibocsátásának csökkentését kitűző kiotói egyezmény jelentősségére. Sajnos az USA és Oroszország, mint jelentős széndioxid-kibocsátók hozzájárulása nélkül az egyezmény eddig nem lépett életbe.
A kutatók a vizsgálatot a világ más esőerdőiben folytatják. Az amazonasi erdő területe a világ esőerdőinek felét teszi ki.