A pingvinek élete víz alatti kamerákkal
Japán kutatók pingvinek hátára szerelt apró kamerákkal több ezer felvételt készítettek arról, hogyan viselkednek a víz alatt a madarak.
A tengeri madarak és emlősök víz alatti viselkedésének megfigyelése nem egyszerű, hiszen búvárfotósok jelenlétében az állatok gyakran természetellenesen viselkednek. Az állatokra szerelt apró, szinte észrevehetetlen kamerák segítségével azonban közelről, természetes valóságukban figyelhető meg viselkedésük.
Akinori Takahashi és munkatársai a japán Nemzeti Sarkkutató Intézettől az Antarktisz Signy szigetén élő kolóniákból öt örvös pingvinre (Pygoscelis antarctica) és öt Adelie-pingvinre (Pygoscelis adeliae) szereltek kamerát. A kamerák súlya 73 gramm volt, és vízálló ragasztószalaggal erősítették a madarak hátára. A madarak 2.140 merülése során csaknem 11.000 kép készült. A víz alatti pingvin megfigyelésről a brit Royal Society Biology Letters című szaklap számolt be.
Szinkronúszók
A kutatók azt találták, hogy a pingvinek miközben lemerülnek, megcélozva a garnélarák szerű krilleket, az idő 15 százalékában legalább egy másik pingvin társaságában tartózkodnak. Előfordult az is, hogy 11 pingvin merült le egyszerre.
Ha 20 méternél mélyebbre buktak le, a merülési idő legalább 25 százalékában egymás szoros közelségében maradtak. A tengerbiológusok szerint az összehangolt mozgással a ragadozókat akarják távol tartani, és nem táplálékuk menekülését megakadályozni. A pingvinek egyik fő ellensége az Antarktisz legkegyetlenebb ragadozója, a leopárdfóka.
A világ 17 pingvinfajából hat él az Antarktiszon. Legnagyobb számban Adelie-pingvinek fordulnak itt elő, különböző 2 millió pár él belőlük.
A felnőtt Adelie-pingvin magassága 75 centiméter, súlya 3-6.5 kilogramm között mozog. Kis csoportokban mozognak, szociális képességeik fejlettek.
Az örvös pingvinek 70-75 centiméterre nőnek meg, egy felnőtt egyed súlya 3.5-5 kilogramm. Táplálékuk 95 százaléka krillekből, 5 százaléka halakból áll.
A pingvinek akár 300 méter mélyre is képesek lemerülni, akár 15-20 percig is kibírják levegő nélkül.
Verseny a krillekért
Nagyobb felbontású kamerákkal a tudósok még alaposabban meg tudják majd figyelni a pingvinek táplálékszerzését. A fajok kihalása elleni küzdelemben minden apró információnak szerepe lehet.
A két pingvinfaj ugyanis az Antarktisz olyan régiójában halászik krillekre, ahol kereskedelmi célú halászat is folyik. A tudósok célja annak meghatározása, hogy a pingvinek és a halászok zsákmányterülete fedi-e egymást.