Evolúciós felfedezés – megtalálták az első igazi végtagot?

Kulcsfontosságú „csontdarabot”, mégpedig felső végtagcsontot találtak amerikai tudósok Pennsylvaniában. A lelet forradalmasíthatja az evolúciós kutatásokat.
Még a felkar elnevezés is túlzás lehet azonban. A rejtélyes darab ugyanis talán a világ első végtagja lehet, de legalábbis a legrégebbi maradvány, amely egy ősállatból származik, és amely valamilyen mellső lábra utal. A felfedezés azért szenzációs, mert eddig a tudósok úgy vélték, végtagjaik csak a szárazföldi állatoknak alakultak ki, a mostani állat viszont állítólag a vízben élt.
Már a vízben megjelentek a végtagok?
Ha bebizonyosodik a leletet ismertető kutatók teóriája, az forradalmasíthatja az evolúciós elméletet. Eszerint ugyanis már a vízben élő lények végtagokat fejlesztettek ki, vagyis a halak uszóiból kialakult végtagok nem a szárazföldön jelentek meg először – írja a BBC. Egyelőre egyébként csak feltételezik, hogy a felkarcsont „gazdája” nem szárazföldi lény volt.
A Science című tudományos folyóiratban megjelentetett cikkük szerint az amerikai kutatók azt feltételezik, hogy egy eddig ismeretlen állat része lehetett a csontdarab. Az állatot még nem is nevezték el, csupán ANSP 21 350 kódnévre hallgat.
A feltételezések szerint sekély vízben élő ragadozóról van szó, amelynek azért „jött jól” az uszóból kialakuló végtag, mert így a folyó aljzatában meg tudott kapaszkodni. Az ANSP ugyanis lesben állt: várt, várt, amíg meg nem jött a „zsákmány”. Az áldozat minden bizonnyal egy olyan lény lehetett, amelynek még nem volt végtagja, így nem tudott gyorsan helyet változtatni a sekély vízben.
Kapaszkodott és mozgott
Az ANSP egyébként alighanem többnyire behajlítva tartotta mellső végtagját, s ezáltal nemcsak kapaszkodásra, hanem a könyöknél hajlítva mozgásra is képes volt a sekély vizek „mélyén”.
A leletre Pennsylvaniában bukkantak a felfedezők, ott egy magaslatot átvágó út mentén került elő a csonttöredék. Sajnos az ANSP-ről nem sokat lehet tudni: mindössze ez a kis darab maradt meg belőle, így nem igazán deríthető fel, hogy milyen állat is lehetett ez a 360-370 millió évvel ezelőtt élt lény.
Annyi bizonyos azonban, hogy ennél régebbi élőlénynél még nem találtak kifejlett végtagokat. Egyes tudósok viszont egyelőre még bizonytalanok abban, hogy a most megtalált felkarcsont egyáltalán valamilyen haltól vagy már egy négylábú szárazföldi állattól származik-e. Az is lehet, hogy egy bojtosúszóshal-szerű lény maradványát találták meg.
Hogyan kapcsolható a mostani felfedezés a többi ősállathoz?
Felmerült, hogy a legősibb szárazföldi lények, bizonyos rég kihalt őshüllők, vagy éppen az Ichthyostega csoport és az Elginerpeton-félék, illetve a halak közötti hiányzó láncszemek közé sorolható a most megtalált lelet. Számos ismert ősi maradványról egyébként vitatott, hogy hal volt-e, esetleg kétéltű vagy hüllő. Több élőlény egyetlen ilyen nagyobb csoportba sem sorolható bele (az Elginerpetonok és az Ichthyostegák például), minthogy a törzsfejlődés egyik zsákutcájának is bizonyulhattak. A leletek általában a 360-400 millió évvel ezelőtti korra tehetők.
A bojtosúszós halak ősei, illetve a hozzájuk hasonló lények már ebben az ősi korban megjelentek, és például az egyik közéjük tartozó fajnak is volt felkarcsontja, illetve annak megfelelő csontja – ez a Panderichthys, amely 378 millió éve élt. A Panderichthysnek egyébként külső orrlyukai voltak, mint a szárazföldi négylábúaknak, így sokan korábban azt hitték, hogy már ez is egy szárazföldi állat. Később azonban a tudósok a halak közé sorolták, hiszen még kopoltyúja volt, valamint úszói, nem pedig végtagjai.
![]() |
| ![]() |