Fókairtás kezdődik Kanadában

Hivatalosan fókavadászatnak nevezik, a természetvédők viszont irtásnak hívják azt a tevékenységet, amelyhez hasonlóra fél évszázada nem volt példa Kanadában. A hétfőn kezdődő vadászat 36 óráig tart, és ezen időszak alatt ejtik el a legtöbb állatot a kanadai kormány által engedélyezett évi 300 ezer példányból.
A nemzetközi tiltakozások hatására 25 évvel ezelőtt gyakorlatilag leállt a fiatal fókák vadászata Kanada partjainál – írja a BBC Online. Jóllehet a természetvédők, állatvédők szerint a fókák ily módon való kipusztítása tűrhetetlen, a kanadai kormány szerint humánus és szükséges tevékenységről van szó.
Negyedszázada azért állították le a fókavadászatot, mert egy film készült arról, hogy miként verik agyon botokkal a fiatal fókákat az új-foundlandi és a labradori halászok, vadászok. Az Egyesült Államok 1972-ben tiltotta be a fókából készült termékek importját, és ezután a kanadai kormány is korlátozta a vadászatnak nevezett tevékenységet. Akkor az ottawai kabinet 15 ezer példányban maximálta az elpusztítható állatok számát, s őket is inkább a húsuk miatt vadászták, mint a prémükért.
Ám időközben ismét divatba jött a fókaprém, és tavaly Kanada úgy döntött, hogy a következő három évben egymillió fókát lehet levadászni. A legtöbb állatot most már lelövik, nem agyonütik, ugyanis új, “humánus” szabályok léptek életbe az északi országban. Ugyanakkor a nemzetközi közvélemény figyelme megint Kanadára terelődött, most hétfőn kezdődik ugyanis a 36 órás akció. (Hogy miért éppen húsvétkor kezdődik a mészárlás – ezt nem lehet tudni, de a kanadai kormány mindenképpen rossz időpontot választott, hiszen ilyenkor kevesebb az egyéb hír, és a világsajtó terjedelmesen foglalkozik az üggyel.)
A kanadai természeti erőforrásokkal foglalkozó miniszter, John Efford egyébként úgy látja, hogy indokolt a fókavadászat felújítása, ugyanis ezek az állatok immár úgy elszaporodtak, hogy megritkítják a térség halállományát.