Fókamészárlás Kanadában
Hivatalosan fókavadászatnak nevezik, a természetvédők viszont irtásnak hívják azt a hétfőn kezdődött tevékenységet, amelyhez hasonlóra fél évszázada nem volt példa Kanadában: 36 óra alatt 140 ezer grönlandi fókát mészárolnak le.
A nemzetközi tiltakozások hatására 25 évvel ezelőtt gyakorlatilag leállt a fiatal fókák vadászata Kanada partjainál. Negyedszázada több sokkoló film is készült arról, hogy miként verik agyon botokkal a fiatal fókákat az új-foundlandi és a labradori halászok, vadászok – a felháborodás pedig cselekvésre késztette a kormányokat.
Az Egyesült Államok 1972-ben betiltotta a fókából készült termékek importját, és ezután a kanadai kormány is korlátozta a vadászatnak nevezett tevékenységet. Akkor az ottawai kabinet évi 15 ezer példányban maximálta az elpusztítható állatok számát, s őket is inkább a húsuk miatt vadászták, mint a prémükért.
Újra divat a fókaprém
Ám időközben ismét divatba jött a fókaprém, és tavaly Kanada úgy döntött, hogy a következő három évben egymillió fókát lehet levadászni. A legtöbb állatot most már „humánusabb” módon ejtik el: lelövik, és nem agyonütik őket. Továbbra is tilos a 12 napnál fiatalabb fókák megölése.
A kanadai természetvédelmi miniszter, John Efford úgy véli, indokolt a fókavadászat felújítása, ugyanis ezek az állatok robbanásszerűen elszaporodtak, az Atlanti-óceán északi partjainál ma már 5, 2 millió grönlandi fóka él, és ez körülbelül háromszorosa a hetvenes évek állományának.
A nagyszámú fóka ráadásul jelentősen pusztítja a térség halállományát, csökkentve ezzel a kereskedelmi célú halászattal foglalkozó vállalkozások jövedelmezőségét. A miniszter szerint a kora tavaszi fókavadászat ráadásul jót tesz a térség idegenforgalmának és gazdaságának is.
Idén 300 ezer fókát ölnek meg
Idén több mint 300 ezer fóka leölésére adott engedélyt a kormány a vadászoknak. A vadászat március utolsó hetében vette kezdetét, ekkor az Új-Skócia és Új-Foundland között elterülő Magdalen-szigeteken 90 ezer állatot ejtettek el.
A következő, mostani állomás Új-Foundland szigete. Itt a tervek szerint 36 óra alatt 140 ezer fókát gyilkolnak le. Csaknem 350 halászhajó érkezett az eseményre.
A közvéleménykutatások szerint a legtöbb kanadai elvben nem zárkózik el a fókavadászattól. A kanadai sajtóban is bőven akad támogatója az eseménynek: a Montreal Gazette szombati száma például gúnyos hangvételben emlékezett meg a „Manhattanből érkező limuzin liberálisokról, akik peticiókkal próbálják megakadályozni a fókavadászatot”. Az ironikus hangvételű cikk után az újság egy hagyományos, új-founlandi fóka-pástétom receptet közölt.
A nemzetközi állatvédő szervezetek felháborodtak
Ugyanakkor a nemzetközi közvélemény ismét felháborodással figyeli az eseményeket. (Hogy miért éppen húsvétkor kezdődött a mészárlás – ezt nem lehet tudni, de a kanadai kormány mindenképpen rossz időpontot választott, hiszen ilyenkor kevesebb az egyéb hír, és a világsajtó terjedelmesen foglalkozik az üggyel.)
Világszerte tiltakoznak az állatvédő szervezetek, az amerikai Humane Society például a vezető amerikai napilapokban fizetett hirdetésben szólította fel az amerikaiakat, hogy bojkottálják Kanadát, ne látogassanak az északi országba.