Egyre gyakrabban betegek a tengeri élőlények
Egyre gyakrabban és egyre több betegség regisztrálható a tengeri élőlények körében, a bálnáktól a korallokig.
Tengerbiológusok már 1998-ban figyelmeztették a nemzetközi közvéleményt, hogy a tengeri élőlények egyre gyakrabban, és egyre többféle betegséget kapnak el.
Új vírusok tűntek fel a bálnáknál és a fókáknál, a korallokat pedig gomba és alga fertőzések pusztítják. Új vírusok támadták meg a szardíniákat, és agresszív paraziták ütötték fel fejüket az osztrigák, kagylók és rákok körében is. A Karibi-tengeren egy ismeretlen baktérium elpusztította a tengeri sünöket.
Véletlen egybeesés?
Nem volt egyértelmű viszont, hogy a betegségek számának növekedéséről van-e szó, vagy annak köszönhetően, hogy egyre több tengerbiológus foglalkozik a témával, és nagyobb figyelmet kap mindenegyes eset.
Most Jessica Ward, a New Yorki Cornell Egyetem kutatója, új megvilágításba helyezte a kérdést. A kutató kilenc tengeri fajnál tekintette át a szakirodalmat az 1970-es évek óta.
A szakirodalom mennyiségét, valamint az egyes megbetegedéseket és kiváltóikat áttanulmányozva, – kiszűrve az ugyanarról az esetről beszámoló publikációk hosszú sorát -, a kutató arra jutott, hogy a teknősök, korallok, tengeri sünök, tengeri emlősök és az olyan puhatestűek, mint a kagylók körében valóban nőtt a megbetegedések száma. Stagnált viszont a megbetegedések gyakorisága a cápáknál, a rákoknál és az algáknál.
Könnyű préda
Hogy miért váltak gyakoribbakká a betegségek? Több magyarázata is lehet. A tengerek felszíni hőmérséklete növekszik, ennek hatására a korallok például kifehérednek, így könnyű zsákmánnyá válnak egyes kórokozók számára.
Ugyancsak a tengerek melegedésével magyarázható, hogy a puhatestűeket pusztító paraziták, mint a Perkinsus marinus északra is terjeszkedik. És feltehetőleg a felmelegedéssel magyarázható az is, hogy a teknősöket megtámadó herpeszvírus következtében kialakuló tumorok egyre gyorsabban növekednek.
Egy másik magyarázat a túlhalászat, amelynek következtében a tengerek ökoszisztémája felborult. Részben ezzel magyarázható például a karibi tengeri sünök pusztulása is.
Más vélemények szerint egyre több patogén kórokozó kerül a tengerekbe a házi állatokról, például a kutyákról. Emellett a vizek szennyeződése, a méreganyagok bioakkumulációja is jelentősen gyengíti az emlősök immunrendszerét.