Meghatározták az égig érő fa magasságát

A világ legmagasabb fája legfeljebb 130 méterre tud nőni. Összehasonlításképpen: a Parlament 96 méter magas.
George Koch, az Észak Arizonai Egyetem kutatója munkatársaival a világ nyolc legmagasabb fájából ötöt mászott meg, köztük a legmagasabbat, egy 112, 7 méteres örökzöld mamutfenyőt (Sequoia sempervirens). A kutatók a fák fiziológiáját tanulmányozták.
Koch és kutatócsoportja azt találta, hogy az óriásfák szinte már elérték azt a határt, ahová még a talajból a gyökereken keresztül víz képes feljutni. Úgy vélik, hogy ezek az óriási fák maximálisan már csak 5-15 métert képesek növekedni.
Jelenleg a Föld legmagasabb fája a vörös mamutfenyő, amely akár kétezer évig is elélhet. A fa óriási mennyiségű vizet fogyaszt: naponta több ezer liter vízre van szüksége, amelynek egy része a kaliforniai és oregoni erdőkben gyakori ködből származik.
A kutatók mechanikus emelők segítségével jutottak fel a fák koronájának csúcsához, ahol megvizsgálták a levelek struktúráját, fotoszintetizáló képességüket, a széndioxid koncentrációt, és az ide feljutó víz mennyiségét. Ez alapján megállapították, hogy melyek azok a minimális feltételek, amikor a növény még életképes.
Azt találták, hogy a 110 méteres magasságban már a sivatagokhoz hasonló körülmények uralkodnak. Bár a fák évente 25 centimétert még növekednek, a kutatók úgy vélik, hogy nem valószínű, hogy magasságuk a 122-130 métert valaha is meghaladja. Ez egyébként megegyezik a korábbi csúcstartó fák magasságával.
A vizet és ásványi sókat szállító fatestnek (xilém) egyrészt a gravitációt, másrészt a járatokban fellépő súrlódást kell legyőzniük.