A városi fülemülék egyre fülsiketítőbben énekelnek

A közlekedési forgalom folyamatos zaja miatt a városokban élő fülemülék olyan hangosan énekelnek, hogy ezzel átlépik a törvény által biztonságosnak kijelölt zajszintet.
Berlini kutatók a fülemülék énekéről készítettek felvételeket nagyobb utak és vasúti sínek mellett, parkokban és erdőkben. Azt tapasztalták, hogy a legzajosabb helyen, egy többsávos autópálya mellett a madarak mintegy 93 decibeles hangerővel énekeltek, hogy túlharsogják a csúcsforgalom folyamatos zaját.
Ez a zajszint olyan, mintha egy láncfűrész vagy motorkerékpár működne teljes gőzzel az ember közvetlen közelében, és meghaladja az egészségre ártalmas zajterhelés minimumértékét.
Szárnyas láncfűrész
Henrik Brumm, a Berlini Szabadegyetem viselkedésbiológusa szerint egy közvetlenül a fülünk mellett trillázó fülemüle komoly halláskárosodást okozhat hosszú távon. Európa legtöbb országában fülvédőt köteles használni mindenki, aki egy óránál tovább dolgozik 85 decibelnél magasabb zajterhelés mellett. Tehát a városi fülemülék közelében füldugókat kellene osztogatni.
A leghangosabb fülemülék 14 decibellel hangosabban énekelnek, mint a Berlin csendesebb környékein élők. Ez ötszörös hangnyomás-fokozódással jár, ami azt jelenti, hogy ez a hangerő ötször jobban megterheli a madarak tüdejét, és hosszú távon akár a fülemülék életkilátásait is ronthatja.
Április végétől május végéig különösen gyakran hallható (hangos) fülemüledal, hiszen a hímek afrikai telelésükből hazatérve gyorsan hozzálátnak a párválasztáshoz. Ez pedig énekléssel jár, ami a mai rohanó világban hangerő tekintetében egy rock-koncerttel vetekszik.