Új párzási bajnoka van az állatvilágnak

Egy ausztrál tücsökfaj (Ornebius aperta) az állatvilág új párzási bajnoka: a hím három-négy órán belül ugyanazzal a nősténnyel akár 50-58 alkalommal is kopulálhat.
Ezzel a teljesítménnyel az ausztrál tücsökfaj nem csak a rovarvilág, hanem az egész állatvilág új rekordere – számol be a Biology Letters című szaklap legfrissebb száma.
A rovar a tigrisektől és az oroszlánoktól hódította el a képzeletbeli trófeát. Párzási időszakban a tigrisek akár napi 50 alkalommal is párosodnak, 5-15 perces megszakításokkal. Mindezt 5-6 napig is bírják. Az ausztrál tücsökfaj azonban ennél is elképesztőbb teljesítményre képes.
A kanadai Toronto Egyetem biológusai a Nyugat-Ausztráliai Egyetem kertjében begyűjtött tücsköket tanulmányozták laboratóriumi körülmények között.
Ismert, hogy a kopuláció során a hím tücsök egy kétrészes spermatofórát helyez a párjának ivarnyílásához. A nőstény azonban nem túl „kooperatív”: három másodperccel a szétválás után fogyasztani kezdi a spermatofórát. Minél nagyobb a nászajándék, annál tovább táplálkozik.
A kutatók mérték a kopulációk során a nősténybe juttatott spermiumok mennyiségét. A nőstényt egy puha ecset hegyével kényszerítették arra, hogy ne fogyassza el a spermatofórát.
A biológusok szerint a hím különleges stratégiát dolgozott ki a nőstény étvágyának kijátszására. Ahelyett, hogy egy alkalommal az összes hímivarsejtet a nősténybe juttatná, kis mennyiségekbe elosztva, több alkalommal adja át. Egy kopuláció során 5-225 spermaszámot mértek az ausztrál tücsökfajnál, ami jóval alatta marad más tücsökfajok átlagos értékének.
A több órás párzás után a kutatók megmérték a nőstény által tárolt teljes spermamennyiséget is: a hímivarsejtek száma 10 és 23 ezer között volt.
A nőstények egyébként más hímekkel is kopulálnak, és a tárolt hímivarsejtek néhánya természetesen célba ér, a nőstény furcsa táplálkozási szokásai ellenére is.