Feltartják a pingvineket a kutatók

Pingvineket tanulmányozó kutatók felismerték, hogy a madarak szárnyára erősített azonosító pánt gátolja azok mozgását. Így az állatok úszási és táplálékszerzési hatékonysága romlik.
Az állatok követése segíti az adatgyűjtést költési és vándorlási szokásaikról. A legtöbb madárfaj esetében az egyes egyedek azonosítására lábra erősíthető gyűrűt alkalmaznak, a pingvinek lábának formája azonban nem alkalmas arra, hogy gyűrűt helyezzenek rá, így az alumíniumból vagy rozsdamentes acélból készült azonosító pánt a szárnyukra kerül.
Michel Gauthier-Clerc, az arlesi Tour du Valat Biológiai Központ munkatársa szerint ez jelentősen hátráltatja a pingvinek mozgását.
A késés oka
Gauthier-Clerc munkatársaival együtt 50 azonosítópánttal ellátott és 50 pánt néküli pingvint (Aptenodytes patagonicus) hasonlított össze az Indiai-óceánon található Possession Szigeten. Minden madár bőre alá apró chipet ültettek, így a pánt nélküli pingvinek azonosítása is lehetségessé vált.
A kutatók négy költési időszakon keresztül figyelték a madarakat. A pánttal ellátott pingvinek rendszerint később érkeztek meg a költés színhelyére, mint pánt nélküli társaik. A vizsgálat során a pánttal ellátott madarak összesen 28 fiókát nemzettek illetve költöttek ki, míg a pánt nélküliek 54-et.
Amennyiben a pánt akadályozza a pingvinek mozgását, az a tudományos eredményeket is meghamisíthatja. Hiszen e vizsgálatok célja a madarak vándorlásának nyomonkövetése mellett a helyváltoztatást előidéző klimatikus hatások megfigyelése is.
Puhább, komfortosabb
Gauthier-Clerc és munkatársai tehát helyesebbnek tartanák, ha bőr alá ültetett chipeket alkalmaznának a madarak nyomonkövetésére. Ezek elektromos jelzéseket bocsátanak ki magukból, melyeket a kutatók megfelelő vevőkészülékkel nagy távolságból is képesek fogadni.
Duncan Bolton, a brit Bristoli Állatkert pingvinszakértője úgy véli, hogy a chip is káros a madarak számára, mert a bőr alá ültetés helyén a tollakat kikoptatja, és ezen a területen a pingvin hőt veszít.
Bolton és munkatársai jelenleg szintetikus gumipánt kifejlesztésén dolgoznak, ami reményeik szerint a pingvinek szárnyának károsítása nélkül helyezhető fel. Amennyiben az új anyag is megfelelően tartósnak és ellenállónak bizonyul, várhatóan széles körben bevezetik majd a pingvinek azonosítására.