Négyezer kecsegét telepítettek a Dunába

A WWF Magyarország és az esztergomi Duna Múzeum vasárnap 4000 kecsegét telepített a Dunába a Nemzetközi Duna Nap alkalmából. 200 halat speciális haljellel is elláttak, így nyomon követhető sorsuk további alakulása. A jelölt példányokat bárki jelképesen örökbe is fogadhatta, ezzel hozzájárulva legnagyobb folyónk élővilágának gazdagításához.
A WWF Magyarország és partnerei (vízügyi igazgatóságok, nemzeti parkok, haltenyésztők) az elmúlt években már több mint tízezer ivadékot juttattak a Dunába. Az ősi (250 millió éve kialakult) tokfélék közül a kecsege a legkisebb termetű hal, amely számára a Duna egyes szakaszain még mindig találunk megfelelő életkörülményeket.
A telepítések a WWF Magyarország által koordinált Viza 2020-kezdeményezés első gyakorlati lépései, melyekkel a hazai kecsegeállomány stabilizálódását szeretnék elérni a természetvédők. A telepítések tapasztalatai alapján újabb lépések következnek, ezek a nagyobb és bonyolultabb életvitelű tokhalfajok (viza, sőregtok, vágótok, sima tok) visszatérését segítik elő.
A tokfélék sajátos igényeik és életmódjuk miatt kiválóan alkalmasak arra, hogy jelezzék, milyen a víz ökológiai állapota. Ahhoz, hogy ez jó legyen, nemcsak a vízminőségnek kell javulnia, de a természetes, akadálymentes áramlást, az árterek helyreállítását, és a negatív emberi hatások csökkentését is biztosítani kell.
„Az örökbefogadásra váró halak hátára egy speciális, egyedi azonosító számmal ellátott haljelet erősítettünk. A jel lehetővé teszi, hogy a visszafogási adatokból tájékozódjunk a hal sorsáról, ugyanakkor nem akadályozza az állat fejlődését és mozgását” – mondta Rideg Árpád, az ivadékokat természetvédelmi célra felajánló Rideg&Rideg Fish Farm vezetője.
Az “örökbefogadó szülők” az esztergomi Prímás-szigeten saját kezűleg juttathatták a Dunába kecsegéjüket. A jeles nap emlékéül névre szóló oklevelet és ajándékot is kaptak. Az akció során befolyt teljes összeget a WWF Magyarország a Zöld Duna programra fordítja, így az “örökbefogadó szülő” nemcsak a Duna kecsegeállományának erősödéséhez járul hozzá, hanem a folyó menti élőhelyek újraélesztését is támogatja.
A Zöld Duna program célja, hogy a Duna magyarországi szakaszán kiemelt területeken – a Szigetköz, Gemenc és Béda – Karapancsa térségében – a szervezet hozzájáruljon a természetkárosító tevékenységek csökkentéséhez, tönkretett területek helyreállításához.
A telepítés támogatója a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium és a Tropicarium.