Nemüket változtatják a folyók szennyeződése miatt a halak

A brit folyókban élő hím halak harmada nősténnyé változik a vizekbe kerülő nagy mennyiségű nemi hormon hatására – állapítja meg az első országos felmérés.
A szakemberek a felmérés során 42 folyó leggyakoribb halfajai közül 1500 példányt vizsgáltak meg. Az eredmények szerint átlagosan három hímből egyen nőstényekre jellemző szövetek, szervek kifejlődése figyelhető meg.
A kutatók szerint a jelenség egyértelműen bizonyítja, hogy a szennyvízzel nagy mennyiségű női nemi hormon kerül a vizekbe. A hormonok megzavarják a halak belső elválasztású mirigyeinek működését. A vízbe kerülő hormonok jelentős részét a fogamzásgátló tablettákból származó szintetikus hormonok teszik ki, amelyek a folyókban több héten keresztül megőrzik hatóképességüket.
A fiatal halak érzékenyebbek a vegyi anyagokra, mint az kifejlett egyedek. A hormonok gyengítik a hímek megtermékenyítési képességét, ami a halpopulációk jövőjére nézve rendkívül veszélyes.
Az első “köztes nemű” halakat több mint tíz évvel ezelőtt a Temze egyik mellékfolyójában, a Lea-ban figyelték meg. Nyolc folyón, a szennyvíztisztító üzemek közelében végzett vizsgálatok már akkor egyértelműen kimutatták, hogy a halak nemének változtatása a beömlő szennyvízzel áll kapcsolatban.
A kutatók szerint a hímek fejlődését a természetes ösztradiol és ösztron hormonok is befolyásolják, de sokkal erőteljesebb a szintetikus etinil-ösztradiol hatása. A fogamzásgátló tablettákból jól ismert hormon a természetben akár kilencven napig is képes hatását kifejteni, hússzor hosszabb ideig, mint a természetes hormonok.
A kutatás egyértelműen jelzi, hogy a vízi élővilág védelme miatt a szennyvíztisztítási eljárások további fejlesztésre szorulnak.