Őrült hangyák megfékezése

Ausztrália északi részén különlegesen agresszív hangyafaj garázdálkodik. Az ökológusuk most felveszik a kesztyűt, és megtizedelik a térség biológiai egyensúlyát felborító ízeltlábúakat.
A sárga színű “őrült hangyák” (Anoplolepis gracilipes) nevüket rendszertelen mozgásuknak (valamint színüknek) köszönhetik. Fölöttébb gyorsan képesek benépesíteni egy adott területet, egy genetikai mutáció következtében ugyanis hiányzik az a képességük, hogy a bolyon belül királynőt hozzanak létre, amely aztán elrepülve más helyen alakítana ki újabb, kis közösséget. Így a hangyakolónia egyre növekszik, míg egy adott élőhelyen akár több milliárd őrült hangya is nyüzsöghet.
Ezek a sárga kis szörnyetegek először Észak-Ausztráliában jelentek meg 1990-ben, és az elmúlt években rohamosan nőtt a számuk. Az észak-keleti fekvésű Arnhem-földön az őrült hangyák mintegy huszonötezer négyzetkilométeres területen garázdálkodnak: a növényeket megeszik, a gerinctelen állatokat pusztítják.
Kegyetlen bánásmód
Az őrült hangyák áldozatuk szemébe hangyasavat spriccelnek, amitől az megvakul, majd éhen pusztul. Az arnhem-földi őshonos hangyák száma jelentősen megfogyatkozott, őrült társaik ugyanis szabályosan darabokra szaggatják őket. Az Euploea alcathoe enastri nevű lepkealfaj, amely a régióban mindössze négy területen volt fellelhető, szintén áldozatukul esett. A sárga őrültek az egyik ilyen területen tökéletesen kipusztították a rendkívül ritka, védett lepkéket.
A különféle növények felhabzsolása a nagyobb állatokra, sőt, a helybeli lakosságra is veszélyes. A sárga őrült hangyák lelegelik a kenguruk és más erszényesek, illetve a térségben élő őshonos ausztrál emberek fő táplálékait is.
Népjóléti tömeggyilkosság
Az Ausztrál Népjóléti Tudományos és Ipari Kutatási Szervezet vezetésével irtókampány indult az őrült hangyák ellen. Az általuk megszállt területeken mérget készülnek helikopterről leszórni. A mérget egy olyan haltápba gyúrják bele, amelyet a sárga hangyák nagyon szeretnek, a többi állat azonban nem eszi meg.
Ezzel a módszerrel az Ausztráliához tartozó Karácsony-szigeten korábban már jó eredményeket értek el. Itt az őrült hangyák komoly pusztítást végeztek a szárazföldi vörös tarisznyarákok (Gecarcoidea natalis) körében. A mérgezett labdacsok visszaszorították a hangyák szaporodását, és ezáltal a rákok pusztulását is.
A Szervezet tervei szerint egy éven belül a hangyák által uralt területek háromnegyed részén sikerül majd teríteni a mérget. Ezzel reményeik szerint megakadályozható az Arnhem-föld ökoszisztémájának végérvényes felborulása.