Csimpánzokat ölt a lépfene

Elefántcsontparton legalább hat csimpánz elpusztulását okozta a lépfene baktériuma. Egyelőre nem tudni, milyen módon fertőződtek az állatok.
Az elefántcsontparti Taï Nemzeti Parkban csimpánzokat tanulmányozó kutatók 2001 októbere és 2002 júniusa között nyolc állat hirtelen megbetegedését és elpusztulását figyelték meg. A korábban teljesen egészséges csimpánzok gyengévé, elesetté váltak, majd hányni kezdtek, és a tünetek megjelenése után néhány órával elpusztultak.
Az elhullott állatok boncolása kimutatta, hogy a tünetek hátterében masszív belső vérzés állt, ami baktériumfertőzést valószínűsít. Hat csimpánz mikrobiológiai vizsgálata igazolta a Bacillus anthracis, vagyis az anthrax, más néven lépfene baktériumának jelenlétét.
Ez a felfedezés nagy meglepetést okozott a kutatóknak, mivel vadon élő majmoknál korábban nem figyeltek meg lépfenefertőzést. A baktérium veszélyezteti az embert és a kérődzőket, de trópusi esőerdőkben eddig nem ütötte fel a fejét.
Illegális fertőzés
A vizsgálatokat Georg Pauli, a berlini Robert Koch Intézet munkatársa vezette. Egyelőre ő is csak találgatni tud a fertőzés forrása tekintetében. A lépfene bacilusa a szélsőséges környezeti hatásokkal (hideg, meleg, páratartalom, nyomás, stb.) szemben igen ellenálló spórákat alkot, és a fertőzést ezek terjesztik. A spórák a szervezetbe kerülhetnek a tüdőn keresztül belégzés útján, fertőzött élelmiszer fogyasztásával a gyomor-bél rendszeren át, illetve a bőrön keresztül is felszívódhatnak.
A csimpánzok fertőzése származhat onnan, hogy a szarvasmarhaexport útvonala az erdőirtás következtében a szomszédos, fertőzött országok felől közvetlenül a Taï Nemzeti Park mellett vezet el. Sokkal kevésbé valószínű, hogy szennyezett ivóvíz vagy fertőzött állat húsának fogyasztásával betegedtek meg a csimpánzok, hiszen akkor a területen élő más fajoknál is jelentkezett volna a kór.
A kutatók remélik, hogy a megbetegedés kivételes esetnek számít az őserdőben élő csimpánzok körében. Az emberre annyiban veszélyes az esőerdei majmok betegsége, hogy – bár illegálisan – húsukért továbbra is vadásszák a csimpánzokat, és az elejtett fertőzött állatokról könnyen átterjedhet a betegség azokra, akik feldolgozzák a tetemet.