Egy héttel korábban borul virágba a természet, mint száz éve

Több mint egy héttel hamarabb virágoznak ma a növények az egy évszázaddal ezelőtti herbáriumi feljegyzések dátumaihoz viszonyítva – állítják a Boston Egyetem botanikusai.
Az amerikai kutatók a bostoni Arnold Arborétum 229 növényfajának virágzási idejét vizsgálták 1980-2002 között, majd az adatokat összehasonlították az 1900-1920 közötti feljegyzésekkel. Az eredmények szerint az elmúlt húsz évben átlagosan nyolc nappal korábbra esett a virágzás időpontja, mint egy évszázada.
Mi okozta ezt a sietséget a növényeknél? Elsősorban a hőmérséklet emelkedése. A meteorológiai adatsorok szerint 1885-től napjainkig Boston évi átlagos hőmérséklete 1, 5 Celsius fokot emelkedett. A növények virágzását természetesen leginkább a február és május közötti hőmérséklet-emelkedés befolyásolta.
Az adatokból az is kiderül, hogy a növények virágzása nagyon érzékenyen reagál a viszonylag kis hőmérsékletingadozásra is: egy Celsius fok emelkedés vagy csökkenés 3, 9 nappal tolja el a virágzás időpontját a középértékhez viszonyítva. A számítások szerint az arborétum növényeinek korai virágzásából a huszadik századi hőmérséklet-emelkedés öt napot magyaráz meg.
A lokális klímaváltozás tehát nem ad maradéktalanul választ a több mint egy héttel korábbi virágzásra. A bostoni botanikusok szerint a maradék három nap a növény korával, méretével és az arborétum körüli körülmények változásával – például a környező utak és épületek fokozott hőkibocsátásával magyarázható.
A kutatásnak az a jelentősége, hogy lökést adhat a klímaváltozás hatásainak szélesebb körű vizsgálatához. A botanikus kertek, állatkertek, múzeumok és magánszemélyek által vezetett, nem nyilvános, hosszú távú idősorok ugyanis sokat elárulhatnak a felmelegedés környezeti hatásairól.