Bíztatóan alakul a kékbálna populációk sorsa

Kékbálnát pillantottak meg amerikai tengerbiológusok Alaszka partjainál – számolt be róla az AP hírügynökség. Harminc éve nem láttak kék bálnát erre, így különösen nagy az öröm, hiszen azt jelezheti, hogy a populációk egészségesek, és lassan visszamerészkednek hajdani élőhelyükre.
A legfrissebb becslések szerint körülbelül 12 ezer kékbálna él a Földön, közülük 2.000 Kalifornia partjainál telel. A többiek az Atlanti óceán északi részén, a Csendes-óceán nyugati részén, a Jeges tengerben, és a Déli-sark közelében élnek. A csendes-óceáni kékbálnák hossza 28 méter körül van, a Déli-sark közelében élők között azonban 33 méterest is találtak már.
A nyáron északra vándorló kékbálnák naponta akár négy tonna krillt is elfogyasztanak. Az intenzív cetvadászat már az 1860-as években elkezdődött. 1960-ig a becslések szerint körülbelül 350 ezer kékbálnát öltek meg. A faj 1965 óta védett.
A kékbálna a Föld legnagyobb állata. Nevét egyenletes kékes-palaszürke színéről kapta. Átlagos hossza 25 méter körül van, átlagos súlya 100 – 130 ezer kilogramm. Figyelemreméltó, hogy minden állatok legnagyobbika nagyon kicsiny tengeri állatokkal táplálkozik.