Zajongó lepkék

A legcsendesebb élőlények között számon tartott lepkék egy fajáról kiderült, hogy hangjelzéseket is alkalmaznak kommunikációjuk során.
Mirian Hay-Roe, a Florida Egyetem kutatója vizsgálódásai során véletlenül fedezte fel, hogy a kékfehér zebralepkék (Heliconius cydno) más lepkékkel kapcsolatba lépve szárnyukkal apró kattogást produkálnak.
A kékfehér zebralepke Közép- és Dél-Amerikában honos. A kifejlett példányok napközben virágport lakmároznak, éjszakánként pedig százával gyűlnek össze fák ágain.
Évekkel ezelőtt Mirian Hay-Roe egy másik kutatóval osztott meg egy üvegházat, amelyben mindketten különböző lepkéket tanulmányoztak. A kolléga kékfehér zebralepkékkel dolgozott, és azok összetűzésbe kerültek Hay-Roe lepkéivel. A kutatónő a terület tulajdonjoga feletti „vita” hevében gyenge kattogást hallott. A zebralepkék, miközben körbekergették a „betolakodókat” az üvegházon, szárnyaikkal egyelőre ismeretlen módszerrel kattogást hallattak.
Hay-Roe egy magnetofonnal felszerelkezve beköltözött az üvegházba, és megfigyelte, milyen helyzetekben kerül sor a hangadásra, majd elemezte a hangfelvételt. Megállapította, hogy a zebralepkék kattogó hangot bocsátanak ki, amikor egy fajtársukkal találkoznak, vagy amikor túlságosan közel repülnek valamihez, sőt, éjszakai pihenésük során is. Természetesen ez a kattogás nagyon halk, csak teljes csöndben, nagy odafigyeléssel hallható meg.
Az első hangoskodók
1874-ben Charles Darwin a zebralepkéknél sokkal hangosabb hangokat kibocsátó lepkéket fedezett fel. Sok kutató van azon az állásponton, hogy a Hamadryas genuszba tartozó lepkék csak a ragadozók elriasztására bocsátanak ki hangokat, azaz az egymás közti kommunikációban nem alkalmazzák. Darwin viszont azt feltételezte, hogy a genusz fajainak nőstényei ezzel a hanggal hívják párzásra a hímeket.
Tehát, bár más lepkefajok is képesek a hangadásra, eddig még egyikről sem sikerült igazolni, hogy valamiféle fajon belüli auditív kommunikációra használnák a „kattogást”. Egyre több bizonyíték szól azonban amellett, hogy mind a Hamadryas-fajok, mind a zebralepkék rendelkeznek valamilyen hallószervvel, ami különösképpen izgatja a kutatók fantáziáját. Ez a hallószerv ugyanis valamiféle miniatűr mikrofonhoz lehet hasonló, amelyhez hasonlót akár a mikrotechnológiában is fel lehetne használni.
Hay-Roe még egy érdekes jelenséget tapasztalt. Egy fogságban töltött hónap után ugyanis a kékfehér zebralepkék elnémultak, és egyáltalán nem kattogtak többet. Utódaik, melyek már az üvegházban keltek ki, soha nem is adtak ki hangokat. A kutatónő szerint ennek magyarázata az lehet, hogy az üvegházakat ventillátorokkal hűtik, melyek sajnos meglehetősen zajosak. Feltételezése szerint a lepkék egyszerűen nem hallották egymást, ezért végképp leszoktak a kattogásról.