Több tucat eddig ismeretlen tengeri állatfajra bukkantak

A Fülöp-szigetek középső részén található parányi Panglao partjai mentén több tucat új rákfajt és egyéb tengeri állatot fedeztek fel.
A francia állam támogatásával, a Francia Természettudományi Múzeum irányításával és 17 ország 60 szakemberének bevonásával zajlott hathetes intenzív kutatás során számos, eddig ismeretlen rák- és puhatestűfajt gyűjtöttek be a kutatók.
Az új fajok között akad számos, amely alig néhány milliméter hosszú. A legnagyobb zsákmánynak viszont egy rákfaj bizonyult, amely annyira jól álcázza magát, hogy a megfigyelők kezdetben kődarabnak vélték. Csak a hátára fordítva tűnt fel az állat szája, szeme, lábai.
Egyelőre az új fajok egyikét sem nevezték el. Először többfordulós vizsgálatnak vetik alá őket annak kiderítése végett, hogy valóban eddig ismeretlen fajokról van-e szó.
A kutatócsoport az AFP hírügynökségnek nyilatkozva kiemelte, figyelemreméltó, hogy ilyen kis területen milyen nagyszámú faj fordul elő. Összahasonlításul: Japán vizein körülbelül 1600 rákfaj él, a méreteiben a szigetország mellett eltörpülő Panglao környékén viszont 1200 fajt találtak.
A kutatók 70-80 méteres mélységben számos olyan fajra bukkantak, amelyek egyébként 250-400 méter mélyen élnek. Egyelőre rejtély, hogy ez Panglao kivételes körülményeivel magyarázható-e, – a szigetet ugyanis elkerülik a hatalmas hullámok –, vagy az tudásunk ennyire szerény a Csendes-óceán e vidékéről.