Hogyan tisztul a kenguruk és a koalák erszénye?
A várandós nőstény erszényes emlősök elképzelhető, hogy a mikroorganizmusokat pusztító váladékot termelve tisztítják ki erszényüket az utód érkezése előtt – vélekednek ausztrál kutatók.
Elizabeth Deane, a sydney-i Macquarie Egyetem professzora azt tanulmányozza, hogyan óvják meg az erszényesek kicsinyeiket a mikrobák okozta fertőzésektől.
A kutató szerint az erszény normálisan táptalaja a pusztító mikroorganizmusoknak: rendkívül száraz, kérges, belsejét megszáradt, megkeményedett váladék borítja.
Ha azonban szoptatásra kerül a sor, az erszény drámai változáson megy keresztül: csillog-villog a tisztaságtól, szinte szó szerint átlátni rajta. A tisztaságra szükségük is van a kicsinyeknek, hiszen rendkívül fejletlenül, szinte embriószerű állapotban, gyakorlatilag immunrendszer nélkül jönnek a világra.
Babszemnyi utód
Az erszényes emlősöknél a terhesség csupán 30-40 napig tart csupán, és ezután néhány grammos utódot hoznak világra. A legtöbb erszényes fajnál az újszülött súlya nem éri el a 30 grammot! A babszemnyi utódnak anyja erszényében kell befejeznie a fejlődést, ehhez azonban teljesítenie kell az élet első nagy próbáját: a születés után 15-20 centimétert mászva, el kell jutnia anyja erszényébe.
Az utat az anya egyébként jó előre megjelöli a nyelvével, ám más módon nem segít az állatnak. Az az utód, amelynek ezt az akadályt nem sikerül a születést követő néhány percben teljesítenie, elpusztul.
Amelyik kicsi elérte a meleget és biztonságot adó erszényt, azonnal rátapad anyja emlőjére. És el sem ereszti 3-6 hónapig – ez az időtartam fajonként változó. Általában félév után fejlett már annyira az állat, hogy néhány percre elhagyja az erszényt.
A koalák nem nyelvvel takarítanak
Korábban a zoológusok azt feltételezték, hogy az egyik legismertebb erszényes, a kenguru nyelvével nyalja tisztára erszényét. A koalákra ez viszont biztosan nem igaz, ők ugyanis nyelvükkel nem érik el az erszényüket. Ennek ellenére a szoptatási időszakban gyönyörű tiszta a “bölcső”.
Elizabeth Deane és kollégái feltételezik, hogy az anya a szüléskor vagy azt megelőzően antimikrobiális váladékkal kitisztítja erszényét. A jelenleg folyó kutatások során koalák erszényéből származó fehérjéket elemeznek, illetve vizsgálják, hogy mely fehérjekombinációk képesek antimikrobiális hatást kifejteni.
Az eddig elemzett fehérjék egyelőre egyetlen más emlősnél ismert antimikrobiális fehérjéhez sem hasonlítanak. Így elkézelhető, hogy az erszényesmamák egy eddig ismeretlen védőanyaggal óvják kicsinyeiket a fertőzéstől .