Párválasztás az állatvilágban: számít a termet
Bár a biológusok régóta sejtik, hogy az állatvilágban a hímek és a nőstények méretbeli különbsége az ivari szelekcióval magyarázható, most először sikerült ezt pontos adatokkal is alátámasztani.
A legtöbb állatfaj esetében a hímek és a nőstények mérete eltér egymástól. Bernhard Rensch német zoológus mintegy negyven évvel ezelőtt jegyezte fel, hogy kevés kivétellel megfigyelhető, minél nagyobb testű egy állatfaj, arányaiban annál nagyobb a különbség a faj különnemű egyedei között. A hím gorillák például arányosan jóval nagyobbak a nőstényeiknél, mint a hím patkányok a nőstény patkányoknál.
A kelet-angliai Bath Egyetem kutatói dr. Székely Tamás vezetésével a közelmúltban a világ minden részéről származó száz partimadárfaj párosodási szokásáról, a hímek és a nőstények méretéről, valamint természeti körülményeikről készítettek feljegyzéseket.
Nagy termetű hímek – éles verseny
A statisztikák alapján a kutatók azt találták, hogy a nagy termetű partimadarak hímjei sokkal hevesebb versenyt folytatnak a párosodásért. A nagyobb testméret számukra előnyt jelent a többi potenciális udvarlóval szemben, amelyekkel a talajon vívják meg harcukat. A kiélezett verseny evolúciós következménye, hogy például a pajzsoscankóknál a hím csaknem kétszer nagyobb, mint a tojó.
Kisebb fajoknál, például a havasi partfutónál a harc a levegőben dől el, így fontos szerep jut a kis termetnek és a fürgeségnek. A harc evolúciós következménye, hogy a havasi partfutó hímje kisebb, mint a tojó.
Bár a biológusok eddig is feltételezték, hogy a Rensch-szabály az ivari szelekcióval magyarázható, eddig széleskörű adatgyűjtéssel nem sikerült ezt alátámasztani. Feltehetően a madarakon kívül a többi állatfaj esetében is az ivari szelekcióval magyarázható a két nem közötti méretkülönbség.
Éles verseny – nagyobb méretbeli eltérés a nemek között
Havasi partfutó
A kutatók számára elmélet teszteléséhez a partimadarak tűntek ideális alanyoknak, hiszen körükben a hímek és a tojók közötti méretkülönbség széles sávban mozog.
Vannak fajok, ahol a hímek 41 százalékkal kisebbek, mint a tojók, de akadnak olyanok is, ahol a hímek 69 százalékkal nagyobbak, mint a tojók.
A partimadarak párosodási szokásai ráadásul szintén rendkívül változatos: akadnak köztük poligámok (a hímnek egy időben több tojója is van), monogámok (egy időben csak egy partner), sőt akad példa poliandriára is (a tojónak egy időben több hím partnere is van).
A száz madárfajról gyűjtött adatokból egyértelműen kitűnik, hogy minél nagyobb a hímek közötti verseny, annál nagyobb az adott faj esetében a nemek közötti méretbeli különbség. Ezzel ellentétben, azoknál a fajoknál, ahol nem túl intenzív a verseny, a tojók mérete gyakran meghaladja a hímekét.