Planktonvirágzás műholdfelvételeken
Elöszőr sikerült műholdfelvételen phytoplanktonok virágzásának korai fázisát megörökíteni.
A phytoplankton virágzás és hátulütői
A mezőgazdasági művelés következtében a talajvíz feldúsul nitrát és foszforszármazékokkal. A folyókba mosódott talajvíz tápanyagokban gazdag miliőt hoz létre a különböző algafajoknak. A folyók végállomásként a tengerekbe szállítják felbomlott egyensúlyú élővilágukat és megnövelt tápanyagtartalmukat, ahol szintén nagymértékben megváltoztatják a flórát és következményesen a faunát is.
Néhol megfigyelhetünk különösen sötétszínű folyótorkolatokat, ami egyrészt a phytoplanktonok nagyon magas koncentrációjával, másrészt a víz magas nitrát- és foszfortartamával magyarázható. A nagy mennyiségben pusztuló phytoplanktonok a tengerek fenekére süllyednek, ahol baktériumok bontják le őket. A baktériumok ennek során felhasználják a víz oxigéntartalmának jelentős részét, így a többi faj életkörülményeit jócskán lerontják.
Új technika, új válaszok
A floridai College of Marine Science University óceanográfusai a NASA közepes felbontású spektroradimétere (MODIS – Moderate Resolution Imaging Spectroradiometer)
segítségével nagy kiterjedésű, az emberi szem számára láthatalan tartományban fluoreszkáló vöröses színt észleltek, amit a tengerben felhalmozódott planktonok bocsátanak ki magukból.
A felvételeken izzónak tűnő területek vizsgálata lehetőséget teremt arra, hogy a kutatók megállapíthassák, hogy az alga koncentráció növekedése milyen mértékben vesz részt a floridai partok vizének sötétre festésében. Az organikus komponensektől szennyezett vizek fényelnyelése ugyanis nagyon hasonló a tengerek saját planktonjainak abszorpciós spektrumához, így eddig szinte lehetetlen volt eldönteni, hogy az elszíneződött területek a folyók szennyező hatásának, vagy pedig a tengeri eredetű planktonvirágzásnak köszönhető-e.
Bár a tavak, folyók, tengerek tápanyagtartalma direkt módszerekkel, műholdfelvételekkel nehezen határozható meg, az új, finom technikák képesek meghatározni a planktontartalmat, így indirekt mérhetővé válik a vizek szennyezettségének mértéke is.
A felvételek 2003 novemberében készültek a floridai Charlotte-öböl partjainál, a vízmintákban ugyanekkor a planktonok emelkedett koncentrációját mérték a kutatók.
A vörös planktonok minden évben megjelennek Florida partjainál: felelősnek tartják őket a virágzásuk időszakában megfigyelt halpusztulásért, a korallmezők károsodásáért. Sőt, legutóbbi eredmények alapján úgy tűnik, hogy részben ezek következtében nő meg ebben az időszakban az allergiás természetű légzőszervi és bőr megbetegedések. A jelenség rámut a tengeri planktonok és folyók szennyeződésének szoros kapcsolatára is.