Állatinvázió – Ivarzanak kedvenceink

Tavasz és az ősz a kutyák és a macskák fő ivarzási ideje. A kedvencként tartott állatok ilyenkor igen furcsán viselkednek: izegnek-mozognak, vonyítanak, elszöknek, folyton-folyvást társat keresnek. Ezekből a jelekből kétséget kizárva felismerhető, hogy megkezdődött a nőstény kutyák-macskák tüzelési, ivarzási időszaka.
A kutyák szaglószerve sokkal fejlettebb, mint az emberé, így akár kilométerekről is megérezheti a hím eb azt, hogy valahol tüzelni kezdett egy lány kutya. A macskák ivarzásából a tömbházban élő lakosság csak a hangos macskazenét érzékeli. A kutyák nemi folyamatára meg az utcán megszaporodott kóborló állatseregből lehet következtetni.
Ebben az időszakban gyakori, hogy elszöknek a kedvencként tartott állatok, hogy nőstény után kutassanak. Kitépi a kan kutya magát a gazdája által vezetett pórázból, vagy egyszerűen átássa a házi kedvenc magát a kertalján a szomszédba… Ez az állatokat nem tartó lakosság körében riadalmat okoz. Számos esetben az elkószált állatok soha többé nem kerülnek elő, mert járművek kerekei alá kerülnek vagy lakossági bejelentés nyomán elviszi őket a sintér.
Az elcsavargott állatok által okozott harapásos balesetek is megsokasodhatnak ilyenkor: a megriadt ember az utcán kóborló állatot valamilyen segédeszközzel kívánja távozásra bírni (husángokkal, kövekkel), az állat pedig a farkastörvény értelmében – legjobb védekezés a támadás alapon – odaharap. Az állatlikvidálók körében kedvelt módszer ilyentájt a mérgezett ételek kihelyezése is.
Az igazi problémák 1, 5-2 hónappal később kezdődnek, hiszen az elcsavargott hím állatok bepározták a nőstényeket. Az utcát túlélő, kóbor anyaállatok meg jobb híján (télvíz idején) a közterületekre fialnak le. Az anyaállat kölykeivel legtöbbször legyengülve elpusztul, de a gazdátlan, kóbor állatok egy része túléli a helyzetet, és az utca állatainak egyébként is magas száma tovább növekszik.
Az ivarzási időszak alatt fokozottabb óvatossággal sétáltassuk az arra kijelölt helyeken kedvenceinket. Ha a felesleges párzásokat megakadályozzuk, csökkenhet a kóbor állatok száma. Legjobb megoldás kedvenceink ivartalanítása, ehhez a helyi állatorvos tanácsát kell kikérni. Léteznek kutya – macska fogamzásgátló tabletták, illetve (ha már megtörtént a baj) állatok számára kifejlesztett sürgősségi magzatelhajtó injekciók is.
Forrás: Orpheus Állatvédő Egyesület