Veszélyben a pézsmaszarvas – Aranyárban a pézsma
A pézsma az állatvilág legkeresettebb terméke, ezért nem csoda, hogy a pézsmaszarvasok illegális vadászata minden eddigi mértéket felülmúl. A hetvenes években a pézsma ára meghaladta az aranyét, és az állatállományok fogyatkozásával ára most is növekszik.
Az Ázsiában élő pézsmaszarvas hasi mirigyeiből származó pézsmát nyugaton ötezer éve használják parfümök illatosítására, keleten pedig hagyományos orvosságok előállítására. A becslések szerint csaknem 400 kínai és koreai orvosság alapanyaga. Javallott idegrendszeri panaszokra, keringési, szív- és tüdőbántalmakra, valamint afrodiziákumként is népszerű.
Az orvvadászok célpontja
A fentiek tudatában nem meglepő, hogy a pézsma a világ egyik legértékesebb állati eredetű gyógyászati terméke, ebből következően pedig, az ára is magas. (A parfümipar évtizedek óta már szintetikus úton állítja elő.)
Nem meglepő az sem, hogy az orvvadászok is előszeretettel ejtik el a kistermetű szarvast, és annak ellenére, hogy nemzetközi egyezmények tiltják vadászatát, az orosz és mongol pézsmaszarvas-állomány jelentősen megfogyatkozott az elmúlt években – derül ki a Természetvédelmi Világalap (WWF) friss felméréséből. A szervezet adatai szerint csak Oroszországban évente 17-20 ezer hím pézsmaszarvast ölnek meg értékes, bódító illatú váladékáért. Ez körülbelül ötszöröse a hatóságok által engedélyezett egyedszámnak.
Aranyárban
A pézsma az állatvilág egyik legértékesebb terméke. Néhol egy grammjáért akár az arany árának háromszorosát is megadják – írja a NationalGeographic.com. Hogy hány faj is tartozik a pézsmaszarvasok közé régi vita tárgy a tudósok között – a legtöbb forrás hat fajt sorol ide. A pézsmaszarvas agancstalan, viszont hosszú, ragadozókra emlékeztető szemfogai vannak. Csak a felnőtt hímek választanak el pézsmát. Az erős illatú váladékkal feltételezhetően saját birodalmuk határait jelölik ki.
Ez a magányos természetű, 50-60 centiméter magas szarvas 13 ázsiai országban él, többek között Oroszországban, Kínában, Indiában és Nepálban. A legtöbb egyed Kínában és Oroszországban fordul elő. Eddig az orvvadászat mértékére nem voltak megbízható becslések. Hogy súlyos a helyzet, azt egy 1999-es jelentés már sejtette, ugyanis egy évtized alatt Oroszországban az állomány megfeleződött.
Mirigykereskedelem
A WWF szerint a legpontosabb becsléseket pézsmamirigyben lehet megadni: adataik szerint 1999-ben és 2000-ben évente 400-450 kilogramm pézsmamirigyet adtak el illegálisan Oroszországban, ez átlagosan 23 grammos szervvel számolva 17-20 ezer hím leölését jelenti. A valóság azonban ennél még szomorúbb, hiszen a csapdák válogatás nélkül ejtik el a hímeket és a nőstényeket, pézsmamirigyük azonban csak a hímeknek van. A WWF becslései szerint minden harmadik-negyedik elejtett állat felel csak meg a célnak, így akár 60 ezer pézsmaszarvast is leölhetnek 400-450 kilogramm pézsmáért.
Bár a vadászata Mongóliában is tilos, a természetvédelmi szervezet számításai szerint 1996-2001 között itt is legalább 12 ezer szarvast öltek le.
A pézsma grammjának ára átlagosan 2-3 dollár, egy szarvasbika mirigyei akár 70 dollárra is rúghatnak. Így az illegális pézsmaszarvas-vadászat Oroszország és Mongólia távoli, az ipari termeléstől messze eső, elmaradott régióiban a megélhetési nehézségekkel küzdő lakossága számára komoly bevételi lehetőség.