Gondos szülők voltak a dinoszauruszok
Kínai paleontológusok egy felnőtt és 34 kis dinoszaurusz kövületére bukkantak. A felfedezés azt sugallja, hogy a dinoszauruszok nem hagyták magukra tojásaikat, hanem kicsinyeikről azután is gondoskodtak, hogy azok kikeltek a tojásból.
A leletek az ún. tülkös dinoszauruszok közé tartozó Psittacosaurus-tól származnak. A kutatók a felnőtt és a 34 fiatal egyed kövületeire 0, 5 négyzetméteres területen belül bukkantak rá. Bár még nem bizonyított, a dinoszauruszok nagy valószínűséggel rokonságban álltak egymással.
Bár a kutatók már más fajokról, például a Theropoda alrend és a Hadrosauridae család egyes tagjairól is feltételezték, hogy gondoskodó anyák lehettek, és feltehetően fészket is építettek, ez az első közvetlen bizonyíték a szülői gondoskodásra.
A felnőtt egyedről egyelőre nem tudni, hogy hím vagy nőstény-e. A szülői gondoskodás szempontjából nem is biztos, hogy van ennek jelentősége, hiszen számos ma élő madárfajnál a hímek és a nőstények is részt vesznek a fészekalj felnevelésében.
Szintén nem tudjuk, mit is jelentett a dinoszauruszok esetében a szülői gondoskodás. Elképzelhető, hogy a szülők az első időkben táplálták és óvták a kicsinyeket. A most talált felnőtt egyed egyébként 75 centiméteres, a kicsinyek pedig 20 centiméter hosszúak voltak.
Ugyancsak rejtély, mi okozta az életszerű, összekuporodó pozícióban feltárt dinoszauruszok halálát. A kutatók több forgatókönyvet is elképzelhetőnek tartanak: végezhetett velük vulkánkitörés, áradás, de földalatti fészkük beomlása is.
A Psittacosaurus-ok kisebb termetű (legfeljebb 2 méter hosszú, 25 kilogrammos), törékeny felépítésű, két lábon járó állatok voltak. Mellső végtagjaik hosszú ujjai éles karmokban végződtek, – ennek a táplálékszerzésben vehették hasznát –, hátulsó lábuk viszont vékony volt és hosszú, ami azt sejteti, hogy jól futhattak. Korábbi leletek már utaltak arra, hogy kisebb, 3-4 felnőttet tartalmazó csoportokban éltek.