Spermaháború – Az emlősök az orrukat is bevetik

Minden hím mezei pocok életében eljön a pillanat, amikor szembesül a lét nagy kérdésével: hogyan váljon apává, ha a nőstény a szomszédságban élő összes többi hímmel is összeszűri a levet?
A spermaverseny a legtöbb állatfaj számára nem ismeretlen kihívás.
A muslincáktól kezdve a lazacokon át a csimpánzokig a hímek spermaháborúban állnak riválisaikkal. E fajoknál a nőstények egyidejűleg több hímmel is párosodna: így a hímeknek komoly küzdelmet kell folytatniuk, hogy a megtermékenyítési versenyben ők legyenek a befutók.
A taktika fajonként változik. A kisasszony-szitakötők hímjeinek pénisze például súrolókeféhez hasonlóan képes a riválisok által elhelyezett spermát csaknem teljes egészében eltávolítani.
A hím mezei pocok kiszagolja a riválist
Ugyancsak leleményes eljárást fejlesztettek ki a mezei pockok. A Nature legfrissebb számában megjelent tanulmány szerint a hím mezei pockok kiszagolják versenytársaikat. Ha a hím riválist érzékel a közelben, akkor a párzás során extra mennyiségű spermát bocsát a nősténybe.
Az amerikai Memphis Egyetem kutatói vizsgálatuk során hím mezei pockokat párosítottak fogamzóképes nőstényekkel. A párokat két ketrecben helyezték el: az egyiket szagosították más hímek illatanyagával, a másikban viszont nyomuk sem volt a riválisoknak.
A kísérletben résztvevő tíz hím mindegyikénél megfigyelték, hogy a szagosított ketrecben a kopuláció alatt sokkal nagyobb mennyiségű ondót bocsátottak ki, mint a másik ketrecben. Azt tapasztalták, hogy a rivális közelségére a hímek nem több ejakulációval, hanem egy ejakuláció alatt több hímivarsejt elhelyezésével reagáltak. Míg a szagos ketrecekben a hímek átlagosan 169 millió spermiumot bocsátottak ki egy-egy ejakuláció alkalmával, a másik ketrecben csupán 98 milliót.
A nőstény mezei pocok ösztrusz alatt normálisan 4-6 hímmel párzik, és elképzelhető, hogy mindegyik utód más hímtől származik. Minél több hímivarsejtet hagy a hím maga után, annál nagyobb az esélye több petesejt megtermékenyítésére.
A Memphis Egyetem kutatóinak tanulmánya az első, amely kapcsolatot tár fel a szaglás és a hímek közötti spermaverseny terén. Feltehetően a mezei pockok mellett más emlősök is felhasználják kiváló szaglásukat a küzdelemben. Ezt támasztja alá az a tény is, hogy az emlősök alig öt százaléka monogám, a többségnél különböző fokú promiszkuitás figyelhető meg.
Számjáték
A kutatók szerint az emlősöknél a spermaháború többnyire számok játéka. Míg számos rovarfaj képes eltávolítani a riválisok spermáját, az emlősök inkább a nagy számok törvényét vallják: az a hím, amelyik több hímivarsejtet tud célba juttatni, nagy valószínűséggel több utódot vallhat magáénak.
Feltehetően a spermaháborúval magyarázható az is, hogy a hím pockok és csimpánzok heréje arányaiban nagyobb a szabad szerelemnek kevésbé hódoló fajokénál.
A gorillák heréje például eltörpül a csimpánzoké mellett. Hozzá kell tenni azonban, hogy az ezüsthátú gorillahímek számára a spermaháború tulajdonképpen ismeretlen jelenség, hiszen egy-egy hím egész háremet tudhat magáénak.
Jól jönne az erényöv
A háborút egyébként rövidre vághatná egy erényöv. Egyes rovarfajok már ezt is kifejlesztették:
A dél-amerikai vöröstövű zebralepke (Heliconius erato) hímje például anti-afrodiziákumot fecskendez a nőstényébe, amely a potenciális versenytársakat több hétig távol tartja.
Nála is drasztikusabb eljárást alkalmaz a Moniliformis dubius nevű élősködő féreg, amely tulajdonképpen „befalazza” a nőstény nemi szervének nyílását a párosodás után.