Vigyázz a madárra!

Vigyázz a madárra! elnevezéssel, a Vadvédelmi Világalap (WWF) magyarországi szervezete madárvédelmi programot indít, amelyet a Matáv 15 millió forinttal támogat - jelentette be a program vezetője, a Kiskunsági Nemzeti Park területén lévő Böddi-széken tartott szerdai sajtótájékoztatón.
“A program célja, hogy megszűnjön a védett madarak lemészárlása és kereskedelme, kialakuljon a vadászat megfelelő szabályozása és annak betartatása” – mondta a programvezető Steiner Attila, a WWF Magyarország munkatársa.
Az utóbbi években egyre több, védett madarak tetemeit tartalmazó illegális szállítmányt koboztak el a magyar vámosok határainkon. A madarakat általában tiltott módszereket alkalmazva lövik le Magyarországon, Romániában, Bulgáriában, Szerbiában, Horvátországban, és hazánkon vagy Szlovénián keresztül szállítják kamionokban vagy személyautókban a megrendelőknek.
A program vezetője ismertette az utóbbi évek legkirívóbb esetét, amikor a vámosok feltartóztattak egy hűtőkamiont, amelyben 11.600 lelőtt madarat találtak. A lefagyasztott, védett madarakat feltehetően Bács-Kiskun megye déli területein ejtették el, a szállítmány eszmei értéke meghaladta a 308 millió forintot. Az olasz vadászok pere jelenleg is zajlik a Mohácsi Városi Bíróságon.
A Matáv a programot azért támogatja, mert “meggyőződésünk, hogy az adományozás, társadalmi szerepvállalás egy profitorientált vállalatnak éppúgy alapvető érdeke, mint a civil társadalomnak, hiszen egy szolgáltató csak egészséges környezetben tud hosszú távon sikeresen működni. Az egészséges környezet megteremtésének, megóvásának pedig alapfeladata a természet kincseinek védelme is.”
A WWF a programra kapott pénzből “mind Magyarországon, mind a kelet-európai régió országaiban adatgyűjtést végez az illegális vadászok tevékenységéről. Ezentúl szeretnék összegyűjteni az elmúlt 5-10 év napvilágra került eseteit. Azt is szeretnék tudni, hogyan szerveződik az illegális vadászat, szeretnék felgöngyölíteni a szálakat, egészen Olaszországból kiindulva, a végső helyszínekig, ahol természetvédelmi területeken nagyon sok esetben tiltott eszközökkel, tiltott módszerekkel ejtik el a madarakat.