70 kilométeres sáskaraj pusztít Nyugat-Afrikában

Sáskajárás sújtja a nyugat-afrikai Mauritánia fővárosát, három hónapon belül immár harmadszor - közölték vasárnap a helyi lakosok.
A világ legszegényebb országaiból többet is magába foglaló Nyugat-Afrikában több mint egy évtizede nem volt ilyen pusztító sáskajárás. A térség lakosságának nagy része gazdálkodó, de saját magát is alig tudja fenntartani, így a több ezer hektárnyi gabona termésében esett veszteség nagy csapás a számukra.
A főváros, Nouakchott legjelentősebb futballpályáján a füvet és Mauja Uld Szid, Ahmed Taja államfő palotakertjének növényeit már az augusztus eleji invázióban elpusztították a rovarok. Ahmedu Uld Ahmedu környezetvédelmi miniszter szerint a természeti katasztrófában az ország gabonatermésének 40-50, legelőinek pedig 60 százaléka elpusztult, és a sáskák ellepte területeknek csak mintegy nyolcadán végeztek rovarirtást.
Az érintett országok külföldi adományozóktól kaptak valamennyi pénzt a védekezésre, de a térség több országában így sincs elég mezőgazdasági repülőgép és rovarirtószer. Hivatalos közlés szerint a leginkább sújtott országok: Mauritánia, Mali, Niger és Szenegál.
Az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) már egy évvel ezelőtt jelezte, hogy az idén rendkívül pusztító sáskajárások várhatók a térségben. A segélyszervezetek, a külföldi adományozók és az afrikai kormányok azóta mind egymást vádolják azzal, hogy a másik lassan cselekszik.
Az utóbbi egy hétben új sáskarajok – köztük állítólag egy 70 kilométer hosszan elnyúló is – repültek Mauritánia északnyugati részébe, illetve közelednek a Mauritániától északnyugatra fekvő Nyugat-Szahara, illetve keletre, az óceánban elhelyezkedő Zöld-foki Köztársaság szigetei felé – közölte pénteken a FAO.