A bangkoki növény- és állatfajmegőrzési konferencia eredményei
Csütörtökön Bangkokban véget ért a washingtoni állat- és növényfajmegőrzési egyezmény (CITES) idei tanácskozása, amelyen a 166 államot képviselő résztvevők az alábbi főbb határozatokat fogadták el.
A fehér cápát fölvették a CITES II. számú függelékébe, ami azt jelenti, hogy a jövőben engedélyköteles lesz e cápafaj egyedeinek vagy a belőle készült (feldolgozott) termékeknek az exportja. A törpecet húsával való kereskedelem továbbra is tilos; az értekezlet elutasította Japánnak a tilalom lazítását célzó javaslatát. Ugyancsak nemzetközi tilalom alá esik az Iravádi (Irrawaddy) édesvízi delfin kereskedelmi célú adásvétele.
Namíbia és Dél-Afrika kérésének engedve a konferencia jóváhagyta, hogy Namíbia az eddigi 100 helyett 250, Dél-Afrika pedig 75 helyett 150 leopárd trófeát (prémet, csontvázat) exportálhasson évente.
Az afrikai elefánt (Loxodonta africana) agyarára, az elefántcsontra kivetett kiviteli tilalom változatlanul érvényben marad; az értekezlet elvetette Namíbia kezdeményezését, amely évi 2 tonna elefántcsont exportjának engedélyezését célozta. Zöld utat kapott viszont az a javaslat, hogy Namíbia – szigorú ellenőrzés mellett – kis mennyiségben exportálhasson elefántcsontból faragott népművészeti tárgyakat.
Az afrika orrszarvúkra két határozat vonatkozik. Szváziföld mentességet kapott a szélesszájú vagy fekete orrszarvú (Ceratotherium simum) bőréből, csontjából és az orrán lévő szarutülökből készült termékek kivitelének szigorú tilalma alól. Namíbia és Dél-Afrika pedig évente öt-öt darab fehér vagy keskenyszájú orrszarvú (Diceros bicornis) trófeát exportálhat.
A CITES értekezlet teljes tilalmat vetett ki a sárgafoltos kakaduval folytatott kereskedelemre, hogy elejét vegye a természetes populációk fosztogatásának. (Az innen származó egyedeket hamis papírokkal, tenyészetből származó példányokként hozták forgalomba, elsősorban Német- és Spanyolországban.)
A bangkoki fórum résztvevői általános tilalmat rendeltek el a csak Madagaszkár szigetén élő közönséges pókteknősre, míg öt Ázsiában honos édesvízi teknősfajra részleges kereskedelmi korlátozást mondtak ki. Ismét engedélyezte viszont a CITES-konferencia a nílusi krokodil Namíbiában élő példányainak vadászatát és kereskedelmét, valamint a Kubában élő hegyesorrú krokodil (Crocodilus acutus) vadászatát és értékesítését.