A nyestek meghódították Budapestet
Egyre több emlős faj urbanizálódik. Ma már városlakónak számít például a borz, a vörös róka, a vaddisznó, a mosómedve vagy a prérifarkas is. A legsikeresebb városi hódító azonban a nyest. Vajon hány nyest él Budapesten?
A fenti kérdésre keresi választ Dr. Tóth Mária, az ELTE-TTK Állatrendszertani és Ökológiai tanszékének kutatója, Szenczi Péter V. éves biológus-hallgató, és Takáts Péter erdész. A szakemberek a lakossági bejelentések segítségével igyekeznek a fővárosi nyestpopulációt feltérképezni, ezért kérik, akik nyestet észlel Budapesten, jelentse a bp_nyest@yahoo.com >> e-mail címen.
Beköltöztek a nagyvárosba
Természetes élőhelyük pusztulása miatt világszerte egyre több gerinces faj urbanizálódik. Városlakó a mosómedve, néhány kutyaféle, mint például a róka és a prérifarkas, a nyest a borz, a bűzborz, a farksodró vagy a pálmasodró.
Hazánkban számos emlős, például a sün, néhány denevérfaj, a nagypele, a mókus, a nyest vagy a menyét városi előfordulása ismert. Az utóbbi évek felmérései alapján azonban már városlakónak számít a borz, a vörös róka és a vaddisznó is. A legsikeresebb városi térhódító viszont minden kétséget kizáróan a nyest.
A nyestek nagyvárosi megjelenése Spanyolország kivételével egész Európára jellemző. Gyakran zöld területektől nagy távolságokra is feltűnnek. Megjelenésük részben hasznos, mert féken tartják a galamb-, patkány- és egérpopulációk létszámát. Másrészt viszont megrongálhatják a tetők szigetelőrétegeit, és megrághatják a kábeleket (riasztó, TV, légkondicionáló), a gépkocsik műanyaggal borított alkatrészeit, valamint a gumiabroncsokat.
Hogyan ismerjük fel a nyestet?
A nyest a ragadozók rendjén belül a menyétfélék családjába tartozik, a menyéttel, hermelinnel, görénnyel, nyuszttal közös alcsaládba.
Fülének szegélye fehér, bundája felül szürkésbarna vagy barna. A mellkason fehéres, többnyire villás elágazású mellfolt található. Félig visszahúzható karmai a lábnyomaton mindig felismerhetők. Feje és teste együttesen 42-48 cm, farka a testéhez hasonló hosszúságú . A hímek 1, 7-2, 3 kg-ot, a nőstények maximum 1, 5 kg-ot nyomnak.
Természetes élőhelyükön a hímeknek 200-500 hektáros territóriumuk van, a nőstényeké ennek körülbelül fele. A hímek poligámok, territóriumuk 2-3 nőstényét is fedheti. A territóriumok stabilak, az azonos neműeké szigorúan elkülönül.
Könnyű összetéveszteni
A városokban beköltöznek a nyaralók, a családi és társasházak, valamint a bérházak padlásaira is. Leginkább szaladgálásuk, motoszkálásuk, visítozásuk alapján figyelhetünk fel rájuk. Árulkodó jel továbbá, hogy előszeretettel megrágnak mindent, ami útjukba kerül. Ugyancsak leleplezhetik a házunkba költözött nyestet a sarkokban felhalmozódó ürülékhalmok, vizeletfoltok.
Mivel a nyestből többnyire csak félhomályban elsuhanó árnyat látunk, könnyen összetéveszthetjük a macskával, a mókussal, a görénnyel, a vadászgörénnyel vagy a nyuszttal. A kutatásról, valamint arról, hogy miként különböztessük meg a nyestet a felsorolt állatoktól, bővebb információt „A nyestek a városban” (http://www.zug.hu/nyest >>) weboldalon olvashatunk.