Jövőre nagyobb területet érint a gyapjaslepke invázió

Az ideinél jóval kisebb intenzitású, de területileg kiterjedtebb lesz 2005-ben a gyapjaslepke hernyójának megjelenése, az összehangolt védekezés várhatóan mintegy 55 millió forintot igényel – hangzott el egy fórumon Keszthelyen pénteken.
Az idei gyapjaslepke-invázió nyomán országosan összese 110 ezer hektáros erdőterület fertőződött vagy károsult valamilyen mértékben, ezen belül 26 ezer hektárnyi területet tarra rágott a kártevő. Az országos fertőzöttség 48 százaléka Veszprém megyét, illetve kisebb részt a határos észak-zalai övezetet érintette.
Vaspöri Ferenc, az Állami Erdészeti Szolgálat veszprémi igazgatójának közlése szerint 2005-ben várhatóan 210 ezer hektárnyira nő a gyapjaslepkével fertőzött cser-, kocsányos tölgy- és bükkfaerdők nagysága.
A gyapjaslepke terjedésére jellemző, hogy a hernyók a pókháló szálához hasonló lárvafonaluk segítségével szél útján kilométereket is “repülnek”. Ellenük csak a lombosodáskor, április végén, május elején lehet védekezni, leghatásosabban a 60 napos hatóidejű kitinképződést gátló, környezetkímélő permetezőszerekkel.
Elmondta, hogy a tömbösen végzett helikopteres erdei permetezést külön kell végezni az üdülőterületi humán-egészségügyi célú védekezéstől. Mindenesetre “szorosan összehangolandó és várhatóan mintegy 55 millió forintba kerül” a jövő tavaszi védőpermetezés, amelyhez az ideihez hasonlóan jelentős központi és regionális támogatás is szükséges – tette hozzá az igazgató.
Stubán Zoltán, a Bakonyerdő Rt. osztályvezetője közölte: október végéig 19-20 ezer hektáron észleltek gyapjaslepke-petecsomókat (tojástelepeket). Már most látszik, hogy jövőre a 8-as főúttól északra eső, illetve a magas-bakonyi és az azt övező területre, s részben a Keszthelyi-hegység északnyugati felére kell összpontosítani a védekezést.