Kihalhatott a ’feketeképű’
Hawaii nyelven po'ouli-nak, azaz feketeképűnek hívják azt a különleges madárfajt, amelynek az egyik utolsó ismert példánya most pusztult el fogságban.
A gyapjasmadárfélék (Drepanididae) családjába tartozó po’ouli (Melamprosops phaeosoma), a Hawaii-szigetek őshonos madara. 2002 decemberében a biológusok már csak három példányt – két hímet és egy tojót – ismertek a madárból.
A három madár a Maui sziget erdőségében élt, de a territóriumuk nem volt határos egymással, így kevés remény volt rá, hogy a madarak a nász idején „összefutnak”. A Maui Madárvédelmi Központ munkatársai ekkor határozták el a madarak befogását és fogságban történő szaporítását.
2003. szeptember 9-én az egyik hímet sikerült is befogni, a másik kettőt azonban nem. A fogságban tartott po’ouli a múlt pénteken feltételezhetően madár maláriában elpusztult. A másik két madarat az ornitológusok több mint egy éve nem is látták, így a madárvédelmi központ szakértői elképzelhetőnek tartják, hogy időközben azok is elpusztultak, esetleg más területre költöztek.
„Olyan ez, mintha elveszítenénk Mona Lisát, vagy a Sixtusi kápolnát. Ha ez a madárfaj eltűnik, feltámasztani már nem tudjuk többé” – nyilatkozta a központ koordinátora az AP hírügynökségnek. A szakértők most fokozott erőfeszítéssel keresik a másik két madarat.
A kistermetű barnás-fehéres színű madár fejét jellegzetes fekete tollak borítják. A madárfajt 1973-ban fedezték fel. Különlegességét jelzi, hogy egyetlen faja annak a genusznak, amelybe tartozik. Kizárólag a Hawaii-szigeteken őshonos fákon élő csigákkal táplálkozik. A po’oulik visszaszorulása elsősorban élőhelye szűkülésével, és a betelepített fajok által terjesztett betegségekkel magyarázható.