Új tigris alfajra bukkantak
Az alfajok számának növekedése sajnos nem jelenti a veszélyeztetett faj egyedszámának növekedését. A zoológusok genetikai vizsgálatok alapján döntöttek a hátsó-indiai vagy indokínai alfaj kettéosztásáról.
A világ tigrisállományát a kutatók eddig nyolc alfajba sorolták. Ezek közül három már kihalt: a bali tigris az 1940-es, a kaszpi az 1970-es, a jávai pedig az 1980-as években tűnt el a Föld színéről.
A világ vadon élő tigrisállományát a kutatók körülbelül jelenleg 7000 egyedre becsülik. A legnépesebb alfaj a bengáli tigris (3000-4700 egyeddel), ezt követi a hátsó-indiai vagy indokínai alfaj (1100-1700). Közel hasonló számú egyed (400-500) él még a szibériai és a szumátrai tigrisből, a dél-kínai tigris azonban szintén a kihalás szélén áll, a vadon élő egyedek száma ma már csak húsz körül van.
Az amerikai National Cancer Institute’s Laboratory of Genomic Diversity kutatói most több mint 130 tigris genetikai vizsgálata után arra jutottak, hogy a hátsó-indiai (Panthera tigris corbetti) alfaj egyedei két egymástól viszonylag távoli genetikai csoportba különíthetők. Élesen elválik egymástól ugyanis a Maláj-félszigeten illetve az egykori Indokína északi területein élő tigrisek DNS-mintája.
A kutatók a maláj tigriseket sorolták az új alfajba, amelynek Peter Jackson híres állatvédő után a Panthera tigris jacksoni nevet adták.
A névadás egyébként nem volt zökkenőmentes folyamat. Maláj állatvédők ugyanis szerették volna, ha az új alfajt P. tigris malayensis-nek nevezik. Végül elfogadták az amerikai javaslatot, a köznyelv nagy valószínűséggel úgyis a maláj tigris elnevezést részesíti majd előnybe.