Csonttollú invázió!

Az elmúlt hetekben megindult a csonttollúak beáramlása Közép-Európába, így Magyarországra is egyre több példány érkezik ezekből az északi vendégekből.
Az első megfigyelések november elején történtek a keleti országrészben, de december elején már az ország számos pontjáról jelezték a fajt. Valószínűleg komolyabb invázióra számíthatunk a korai érkezés miatt. Az előző beáramlás 2001-ben volt, de akkor nem érkeztek meg ilyen korán az első csapatok.
A csonttollú (Bombycilla garrulus) Skandinávia legészakibb tájain, Oroszországban, illetve Ázsia északi részén és Észak-Amerikában elterjedt. Nagyobb számban csak ritkán jelenik meg nálunk, de minden évben akad pár megfigyelése.
Inváziós években szinte bárhol megfigyelhetjük, de legkönnyebben parkokban láthatjuk, ahol nagy mennyiségben talál magának megfelelő táplálékot. Nagyrészt a fákon tartózkodnak, táplálékukat is ott szerzik be. Elsősorban a madárberkenye, az ostorfa és a sárga fagyöngy termését kedveli. Egy területen való tartózkodásuk időtartama a táplálékuk mennyiségének függvénye.
A seregély nagyságú madár teste vörhenyesbarna, magas, kissé hátrafelé hajló, hegyes bóbitája van. Homloka, torka és a szemén áthúzódó sáv fekete. Evezõin fehér foltok, a másodrendû evezõk hegyén piros lemezkék (szaruhegyek) láthatók. Az alsó farkfedõk gesztenyevörösek, faroktollai feketék, végükön sárga szalaggal, a farcsík szürke.
Érdemes alaposan megfigyelni a fajt, mert lehet, hogy évekig megint nem fog a szemünk elé kerülni.
Forrás: MME