Megfejtették a fáraóhangyák tájékozódásának rejtélyét

A fáraóhangyáknak nincs szükségük sem műholdas helyzetmeghatározó készülékre (GPS-re), sem útjelző táblákra, sokkal egyszerűbb módszert fejlesztettek ki a hazavezető út megtalálására. A problémához a geometriát hívják segítségül.
A kutatók azt már eddig is tudták, hogy a fáraóhangyák a kolóniától és a kolóniához vezető, elágazó útvonalaikat illatmolekulákkal, feromonokkal jelölik meg. Ám hogy az elágazásoknál honnan tudják, hogy melyik is a hazafelé vezető út, arra a kérdésre a biológusok nem tudtak választ adni.
A brit Sheffield Egyetem kutatói most rájöttek a fáraóhangyák tájékozódásának rejtélyére. A másfél milliméteres, vörösessárga dolgozók útvonala leginkább egy nagy Y betű alakjához hasonlítható. A kereszteződéshez érő fáraóhangya körülbelül 30 fokkal tér le az egyenes útról, azaz a két elágazó út körülbelül 60 fokos szöget zár be.
Amikor a dolgozó hangya hazafelé tart, és elér a kereszteződéshez, elindulhat éles szögben a másik elágazáson, vagy választhatja a tompaszögű útvonalat. A geometria segítségével a hangyák mindig hazatalálnak.
A hangyák úthálózata leginkább a régi rómaiakéhoz hasonlítható, akiknél minden út Rómába vezetett – a hangyáknál minden út a fészekhez vezet. Korábban a biológusok úgy vélték, hogy a hangyák kizárólag a feromonok, esetleg annak koncentrációja segítségével tájékozódnak.
A Sheffield Egyetem kutatói szerint azonban, a fáraóhangyák időt nyernek, ha más módszereket is bevetnek a közlekedésük során. A kutatók a hangyák tájékozódását egyenes szakaszokon és különböző, 30-120 fok közötti útvonalakon tesztelték. A hangyák számára az ideális szög a 60 fok körüli elágazás volt, ekkor tájékozódtak a leggyorsabban. Túl nagy illetve túl kicsi szögeknél viszont előfordult, hogy elvesztették tájékozódási képességüket.
Tudjuk tehát már, hogy a fáraóhangyák hogyan döntik el, melyik a helyes út, a tájékozódás pontos mechanizmusa azonban továbbra sem ismert.