Műholdas nyomkövetővel szereltek fel egy fiatal parlagi sast
Három ország természetvédői fogtak össze a fokozottan védett parlagi sas megmentéséért. A most Heves közelében elengedett madarat nyáron Szlovákiában gyűrűzték, ősszel pedig már Szerbiában találták meg.
A fiatal parlagi sast a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) és a Szlovák Ragadozómadár-védelmi Egyesület szakemberei engedték el december 20-án a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság illetékességi területén található Hevesi Füves Puszták Tájvédelmi Körzetben.
A most szabadon engedett madarat idén nyáron Kelet-Szlovákiában fiókaként gyűrűzték meg a helyi természetvédők, majd szeptember elején Szerbiában legyengülve találta meg egy halász. Ezt követően a Belgrádi Biológiai Intézetbe került, majd a hét elején a szlovákiai kollégák átszállították az MME szakembereihez. A madár a fogságban töltött három hónap alatt megfelelő állapotba került, így a szakemberek az elengedése mellett döntöttek.
A fiatal sas az elengedését követően rögtön szárnyra kapott és több száz métert repült. A kutatók azt várják, hogy a következő napokban, hetekben egyre több időt fog a levegőben tölteni, találkozik a területen tartózkodó fajtársaival és felderíti a környék táplálékforrásait.
Táplálékállatban gazdag helyen engedték szabadon
A madár beilleszkedését az elkövetkező mintegy két évben egy műholdas nyomkövetővel kísérik majd figyelemmel. Az elengedés helyszínéül egy vad sasok által is nagyon kedvelt, táplálékban gazdag területet választottak ki, ahol a madár sorsát az MME szakemberei a hivatásos természetvédelmi őrökkel és a helyi vadászokkal együttműködve követik nyomon.
A most elengedett madár volt a negyedik, amely az MME parlagisas-védelmi LIFE programjának segítségével nyerte vissza szabadságát és a hatodik, amelyet műholdas nyomkövetővel láttak el.
Oroszország után nálunk költ a legtöbb parlagisas
A parlagi sas (Aquila heliaca) világszerte veszélyeztetett nagytermetű ragadozómadár-faj, amely számos nemzetközi természetvédelmi egyezményben kiemelt fajként szerepel. Hazánkban fokozottan védett, eszmei értéke 1 millió forint. A parlagi sas elterjedési területe Közép- és Délkelet-Európától egészen a Bajkál-tóig húzódik, azonban költőterületei szórványosak és a faj világállománya a XX. század során drasztikusan lecsökkent.
A faj elterjedésének nyugati határát a Kárpát-medencében éri el, így hazánk és Szlovákia uniós csatlakozásával az Európai Unió parlagisasállománya a korábbi 1 párról (Kelet-Ausztria) 120 párra emelkedett. A Magyarországon költő 75 párból álló parlagisas-populáció kontinensünkön Oroszországot követően a legnagyobb, így megőrzése kulcsfontosságú a faj európai fennmaradása szempontjából.
A parlagi sas magyarországi védelmét 1980 óta az MME koordinálja, együttműködve az állami természetvédelmi szervezetekkel. Az Egyesület parlagisas-védelmi programját 2002 és 2005 között az Európai Unió LIFE-Nature természetvédelmi alapja támogatja.
Linkajánló: