Ismét beigazolódott az állatok ’hatodik érzéke’

A délkelet-ázsiai szökőárnak vadon élő állatok nem estek áldozatul, ami tovább erősíti azt a régi feltételezést, hogy az állatok a természeti katasztrófák közeledtének megérzésében valamiféle hatodik érzékkel rendelkeznek.
Sri Lankán a szökőár halálos áldozatainak száma lassan eléri a harminc ezret, az eddigi adatok alapján azonban vadállatok nem pusztultak a természeti csapásban, a mentő alakulatok állati tetemekre nem bukkantak.
Nem hogy elefánt, még egy mezei nyúl sem esett áldozatul a szigetországban –jelentette a Sri Lankai természetvédelmi hatóság. Pedig a víz 3, 5 kilométer mélyen benyomult Sri Lanka legnagyobb vadvédelmi területére, a Yala Nemzeti Parkba is.
A park több száz elefánt sakál, szarvas, krokodil otthona, és közülük egy sem pusztult el a hatalmas szökőárban. A parkot a világ egyik legkitűnőbb leopárd-megfigyelő központjaként is számon tartják.
A park jelenleg zárva, mivel a szökőár jelentős kárt tett az épületekben, valamint a park személyzetének döntő hányada is életét vesztette a katasztrófában.
A zoológusokat nem lepte meg a Sri Lankai park példája. „A vadon élő állatok nagyon érzékenyek. Hallásuk rendkívül éles, valószínűleg a szökőár közeledtét már messziről hallották. Ugyancsak érzékelhették a légnyomás apró változásait” –nyilatkozta a BBC Online-nak Debbie Martyr, aki Szumátrán tigrisvédelemmel foglalkozik. A változásokat érzékelve pedig az állatok biztonságosabb helyekre vándoroltak.
Az állatok „hatodik érzékével” kapcsolatban sok legenda ismert. Ezek szerint például a vulkánkitörést, földrengést a kutyák ugatással, izgatott viselkedéssel, a madarak pedig költözéssel jelzik előre.
Természetesen a tudományos bizonyíték kevés a vadállatok e különleges érzékére, laboratóriumi keretek között ezt nem igazán lehet tesztelni. Az állatok viselkedésének megértése azonban segíthet a katasztrófajelző rendszerek kiépítésében.