A Greenpeace a dugongokért kampányol
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
A japán Okinawa szigete mellett az Amerikai Egyesült Államok haditengerészete az egyik korallzátonyra egy légi bázist akar építeni. A helyiek évek óta erőszakmentes polgári engedetlenségi mozgalommal tiltakoznak a légitámaszpont megépítése ellen, most a Greenpeace is a helyszínen tiltakozik.
A tervezett beruházás komolyan veszélyeztetné a környéken honos tengeri tehén populációt. A zátony annak a területnek a közepén fekszik, amelyet az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) javaslatára jelöltek ki, hogy megóvják a japán dugong populációt. Az itt található állatok az utolsók ebből a fajból Japánban, ehhez a populációhoz becslések szerint csak mintegy 20-100 egyed tartozik.
Az eddig használt Futemna légibázis áthelyezése mostanra elodázhatatlanná vált, mert mára teljes egészében városi övezet veszi körül. A költöztetéssel kapcsolatban azonban csak látszólagos volt az egyetértés a japán kormány és az amerikai védelmi minisztérium között. „Nem szándékozunk vitát nyitni arról, hová vigyék ezeket a tengeri állatokat, a 21. században egyszerűen nem építhetnek egy korallzátony tetejére se lakóházat, se légi bázist, se Disneylandet.” – nyilatkozta a helyszínen Kalovits Judit a Greenpeace Magyarország korábbi szóvivője.
Mióta 1996-ban aláírták a leszállóhely építéséről szóló megállapodást, a helyi lakosság folyamatosan tiltakozik a légitámaszpont megépítése ellen. Egészen 2004 szeptemberéig semmilyen munkát nem tudtak elvégezni, mert a lakosság folyamatosan megakadályozta az építkezést. A helyi polgári engedetlenségi mozgalom erőszakmentes akciója november közepe óta ismét teljesen lehetetlenné teszi a beruházást. A helyiek minden áldott nap kimentek kajakokkal és más vízi járművekkel a korallzátonyt őrizni.
A helyi lakosság még 1997-ben szavazott, és nagy többségük, közel 80 százalékuk a légitámaszpont megépítése ellen foglalt állást. A polgármestert a központi kormányzat kényszerítette a bázis megépítésére, így ő le is mondott, amint megkezdődtek a munkálatok. A japán kormányzat milliókat pumpált a helyi fejlesztésekbe, hogy ezzel is megnyerjék az ügynek a lakosságot, de ennek sem volt sok sikere. A rendőrség és a parti őrség bevitte és letartóztatta az aktivistákat, majd ítéletet hozott távoltartásukra. A kormányzat a tiltakozó akció politikai visszhangjait mindenáron el akarja kerülni.
A Greenpeace zászlóshajója, a Rainbow Warrior II. kedden érkezett a helyszínre és a következő két hétben ott kampányol, e ritka tengeri emlősök megmentéséért. „A helyiek ellenállása eddig hatásosnak bizonyult, ezért nem akarjuk, hogy a helyzet elmérgesedjen, de az eddig elért eredményeket minden áron meg kell őriznünk.” – mondta a helyszínen tartózkodó Kalovits Judit. A világhálón keresztül mindenki részt vehet a japán partoknál élő dugongok megmentésében. A http://greenpeace.or.jp/dugong/ internetes címen többek között online petíció is található. A Greenpeace aktivistái minden egyes aláíró nevében elhelyeznek egy zöld szalagot az Okinawánál állomásozó Rainbow Warrior II.-n. Már több mint ezer ilyen szalag színesíti a hajó fedélzetét.
Forrás: Greenpeace Magyarország