Hogyan menthető még a dél-kínai tigris Afrikában?
Négy évtizeddel ezelőtt még körülbelül 4000 dél-kínai tigris (Panthera tigris amoyensis) élt vadon, mára már csak alig harmincan maradtak. Rajtuk kívül Kína 19 állatkertjében még 64 állat él fogságban. Sikerül-e elkerülni a negyedik tigrisfaj kihalását?
A kilátások nem túl reményt keltőek, hiszen a 64 állatkerti tigris mind hat, 1956-ban befogott állat leszármazottja, a beltenyészet pedig közismerten sérülékennyé teszi az állományt. Vadon élő rokonaikkal szemben ráadásul a fogságban nevelkedő tigrisek kisebbek, gyengébbek és érzékenyebbek a betegségekre is. A hímek spermaszáma is alacsonyabb az átlagnál, és a nőstények iránt is kisebb érdeklődést mutatnak – azaz biztos az út kihalásukhoz. A fogságban tartott állatokra ezentúl veszélyt jelent az egyhangú étrend, az ételkiegészítők és a környezeti ártalmak, szennyezések is: nem meglepő, hogy a kínai állatkertek idős tigriseinek csaknem fele rákban szenved.
Dél-afrikai rehabilitáció
Tehetős magánszemélyek kezdeményezésére azonban néhány éve figyelemreméltó kezdeményezés indult. A pekingi származású Li Quan, a Gucci divatcég nemzetközi licensztevékenységének egyik vezetője alapítványt hozott létre a tigrisek megmentésére. 2002 novemberére az alapítvány egy olyan megállapodást hozott tető alá Kína és Dél-Afrika között, amelynek értelmében a kínai állatkerti tigriskölyköket a hasonló kezdeményezésekben jelentős sikereket elkönyvelő afrikai országban vezetik vissza fokozatosan a vadonba.
Ma a dél-afrikai félsivatagos Karoo régióban két dél-kínai tigrispár – az egyévesen érkezett Hope és Cathay valamint a hathónaposan érkezett Tiger Woods és Madonna – 33 ezer hektáron él elkülönítve. A területet az alapítványt gründoló Li Quan férje vásárolta meg.
A kölykök Kínában fogságban születtek. Három hónaposan választották el őket anyjuktól. Dél-afrikai első otthonuk egy 0, 4 hektáros karantén volt, ahol egy hónapot töltöttek. A következő otthonuk egy négy hektáros terület volt, ahol három hónap alatt alkalmazkodtak a ketrecen kívüli élethez.
Vadászat, táplálék, szerelem
Az idősebb párnál a vadászösztönöket egy elkóborolt kis antilop ébresztette fel. Ma már a párok 150 hektáron élnek, és egyre gyakorlottabb vadászok. Rendszeresen vadásznak például a közepes termetű afrikai antilopra, a blesbokra. Ez pedig óriási előrelépés.
Gondozóik beszámolója szerint ugyanis a Kínában marhahúshoz szokott állatoknak hetekbe tellett, mire rászánták magukat a baromfihúsra. Több hónapos gyakorlás eredménye volt, hogy el kezdtek élő állatra vadászni, és hogy kapcsolatot teremtettek a gyilkolás és a táplálék között. Amikor az állatok Dél-Afrikába érkeztek, ketrecüket is alig akarták elhagyni. Hozzászoktak ugyanis a ketrec szilárd talajához, zavarta őket az afrikai köves, bozótos terep.
Az idősebb, jelenleg 20 hónapos tigrispár már a szerelem iránt sem közömbös. Bár 20 hónaposan még fiatalok hozzá, a dél-kínai tigrisek ugyanis három évesen válnak ivaréretté. A tervek szerint a gondozók a párt most egy nagyobb, 6000 hektáros területre költöztetik majd át. Az állatokat jeladókkal szerelik fel, így folyamatosan nyomon tudják követni, hogy hogyan boldogulnak. Amennyiben a zsákmányszerzéssel problémáik akadnának, a gondozók élelem kihelyezésével segítik alkalmazkodásukat.
A programban résztvevő négy állat előbb-utóbb állatkertekbe tér vissza Kínában, de utódaik már az ázsiai ország új természetvédelmi rezervátumának lakói lesznek. A tervek szerint az első „rehabilitált” tigrisek 2008-ban, a pekingi olimpia évében térnek vissza Kínába.