Elpusztult a világcsúcstartó gólya
A jeladóval ellátott fehér gólyát több mint 2000 napon keresztül követték a kutatók. Március elején Franciaországban áramütés végzett vele – adta hírül a BirdLife International természetvédelmi szervezet.
Jeladóval felszerelt madarat soha olyan hosszú ideig még nem követtek, mint a Donna névre hallgató fehér gólyát. A madarat első őszi vonulása előtt Belgiumban látták el jeladóval, és egész pontosan 2033 napig követték vándorlását.
Donna az idei telet Spanyolország déli részén töltötte. A költésre március elején érkezett vissza a franciaországi Calvadosba. Március ötödikén a Szajna-torkolat közelében egy villanyoszlop alatt találták meg elpusztulva.
A természetvédők körében évtizedek óta ismert probléma a középfeszültségű (nálunk többnyire 20 kV-os) szabadvezetékek okozta madárpusztulás. Ha egy oszlopra ülő madár két vezetéket, vagy egy vezetéket és egy földelt oszlopelemet – mint amilyen a kereszttartó kar – egyidejűleg megérint, a testén halad keresztül az elektromos áram, és azonnal elpusztul vagy végzetes sérüléseket szenved.
Hazánkban is jelentős az ilyen módon veszélyeztetett madárfajok száma. A rendszeres áldozatok között fokozottan védett, veszélyeztetett ritkaságaink is előfordulnak, mint a parlagi sas, a kerecsensólyom vagy a kék vércse. Nagy veszteségeket okoz az áramütés a hazai gólyaállományban is.
Természetesen az elmúlt évtizedekben világszerte történtek erőfeszítések a veszteségek mértékének csökkentésére. Magyarországon mára több mint 30 ezer középfeszültségű oszlop szigetelése történt meg az áramszolgáltató vállalatok segítségével, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) által az 1980-as évek végén kifejlesztett „szigetelő papucsok” alkalmazásának köszönhetően. A probléma teljes körű megoldásától azonban egyelőre még ma is messze vagyunk, ezért az MME tavaly évvégén országos szemléletformáló kampányt indított a probléma megoldására.