Az erdőink 15 százaléka fertőzött gyapjaslepke petével
Az erdőgazdálkodók és az Állami Erdészeti Szolgálat felmérése szerint az idén 280 ezer hektár fertőzött a gyapjaslepke petéivel, ami az erdőterület 15 százaléka, ezért az agrártárca kidolgozta a károsító elleni védekezés stratégiáját - közölte a minisztérium szerdán.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) közleménye szerint a védekezés elsődleges célja a lakosság zavartalan életvitelének biztosítása, megóvása, továbbá a lombrágás miatt elpusztuló, vagy jelentős egészségi állapotromlásnak kitett faállományok védelme. Az erdei ökoszisztémák megóvása is kiemelt szempont, ezért védekezni csak indokolt esetben, környezetkímélő szerekkel szabad.
A jellemzően erdőterületre tervezett vegyszeres védekezés előzetesen becsült 540 millió forintos költségéből a javaslat szerint – a védekezés közérdekű jellege miatt – a központi költségvetés és az önkormányzatok biztosítanának mintegy 75 százalékot, a többit a gazdálkodók fedezik. Összesen csaknem 45 ezer hektáron kell majd védekezni, elsősorban Veszprém, Somogy és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, de a pontos területet a hernyók kikelése után lehet csak meghatározni.
A tárca 100 millió forintot különített el a védekezés támogatására. A többi tárca, szervezet és az önkormányzatok képviselői hangsúlyozták a források szűkösségét, de felajánlások már történtek. A jövő hétre várható a védekezésre felhasználható összegek véglegesítése.
A gyapjaslepke 2004. évi, korábbiakban nem tapasztalt méretű elszaporodása jelentős károkat okozott a hazai erdőkben, riadalmat keltett a lakosság körében. A hernyók 133 ezer hektár erőterületen rágták a fák lombozatát, ami négyszerese a korábbi 40 évben feljegyzett legnagyobb károsításnak.