India igyekszik megmenteni a keselyűket
Ki hinné, hogy már a szívós állatokként ismert keselyűket is veszély fenyegeti? A madarak egy állatorvosi gyógyszer miatt kerültek a kipusztulás szélére, a szer használatát most betiltotta az indiai kormány.
A természetvédők azt állítják, hogy az ázsiai keselyűk három fajának állománya 12 év alatt 97 százalékkal csökkent, és most már a kipusztulás fenyegeti őket. A populáció drasztikus csökkenéséért egy állatgyógyászatban használt fájdalomcsillapítót, a diclofenacot (nálunk is több, a humán gyógyászatban is használt fájdalomcsillapító hatóanyaga) hibáztatják. Ez akkor jut a keselyűkbe, amikor elfogyasztják az elhullott állatokat. Az Indiában, Pakisztánban és Nepálban folytatott tanulmányok során nagy mennyiségű diclofenacot találtak a keselyűtetemekben.
Fogságban szaporítás
„A keselyűk három ragadozó fajának hanyatlása Dél-Ázsia-szerte teljes mértékben katasztrofális” – mondja Debbie Pain, az angol Királyi Társaság a Madarak Védelméért (Royal Society for the Protection of Birds – RSPB) nemzetközi kutatásainak vezetője. „Még ha most be is tiltották a diclofenacot, eltelik bizonyos idő, amíg a gyógyszer kikerül a táplálékláncból. Ezért létfontosságú, hogy az indiai hatóságok belekezdjenek a fogságban való szaporítást célzó programokba, amely által több madárfaj életben maradhat.”
A keselyűk fontos ökológiai szerepet töltenek be az ázsiai környezetben, ahol évezredekig rájuk bízták az elhullott állatok, sőt néhol az emberi halottak eltüntetését is. Dr. Pain és más ornitológusok melegen üdvözölték a kormány által annak ellenére életbe léptetett tilalmat, hogy eleinte szkeptikusan fogadták, miszerint a gyógyszer okozza a madarak pusztulását.
A keselyűk kritikus helyet foglalnak el a táplálékláncban és híresek a szakadatlan dög- és hulladékeltakarító tevékenységükről. De valaha nagy számuk több mint egy évtizede egyre csökkenni kezdett. 1999-ben a bombayi Természettudományi Társaság megállapította, hogy a keleti fehérhátú keselyű (Gyps bengalensis) állománya 97 százalékkal csökkent a Keoladeo Nemzeti Parkban Radzsasztán államban. Napjainkban az említett fajt és két társát, a hosszúcsőrű keselyűt (Gyps indicus) és a keskenycsőrű keselyűt (Gyps tenuirostris) „fokozottan veszélyeztetettnek” tekintik.
Veseelégtelenség
A madarak veseelégtelenségben és belső vérzésben betegszenek meg, ha olyan döglött állatot fogyasztanak, amelyet diclofenackal, egy gyulladásgátló szerrel kezeltek. A korai tünetek közé tartozik, hogy a beteg madár sokáig a lábára lógatja a fejét. A gyógyszer és a madarak számának drámai csökkenése közti összefüggést 2004-ben állapította meg egy amerikai kutatók által vezetett csoport.
A diclofenac betiltását a múlt héten határozták el Indiában a kormánnyal kapcsolatban álló Nemzeti Tanács a Vadállatokért egyik ülésén. A keselyűkre kevésbé mérgezőknek tartott hasonló hatású szer például a ketoprofen és a meloxicam.
Bíztató lehet, hogy egy ökológiai szakfolyóiratban tavaly megjelent tanulmány szerint csak kis erőfeszítés szükséges a keselyűk számának helyreállításához.