Mi a teendő kullancscsípés esetén?
A hirtelen ébredező tavasz a kullancsok szaporodását is meggyorsítja. Mielőtt erdőre – mezőre kirándulásokat szervezünk vagy sétákat teszünk a szabadban, érdemes informálódni a kullancs által elszenvedhető betegségekről.
A meleg és nedves időjárás kedvez a kullancsok szaporodásának. Nem csak az erdőkben, ligetekben, de a települések belterületein, így például a belvárosi utcákon is szép számmal találhatók kullancsok.
Fontos megjegyezni, hogy kb. csak minden ezredik kullancs fertőzött a Lyme-kór vagy az esetlegesen jelentkező babesia-fertőzés vírusával, tehát a kullancs-csípés ténye nem egyenlő a megbetegedés lehetőségével!
A kullancsot mihamarabb el kell távolítani. A parazita eltávolítás módjára nincs egyértelműen jó módszer. A lényeg, hogy lehetőleg ne nyomjuk össze az állat potrohát! Így nem „fecskendezzük” magunkba (vagy háziállatunkba) annak tartalmát. Érdemes szakemberre (orvosra) bízni az eltávolítást!
A csípést követő 48 órán belül védőoltást (passzív immunizálást) kérhetünk orvosunktól, de ez minden esetben egyéni mérlegelést kíván.
A betegség megelőzésének biztos (szinte 100 százalékos) módja a megelőző védőoltás-sorozat. (aktív immunizálás). Léteznek emellett riasztószerek is. Ezzel kapcsolatban is kérjük ki háziorvosunk, állatunkkal kapcsolatban pedig az állatorvos ajánlását.
Forrás: Orpheus Állatvédő Egyesület