Kegyetlen csapdát állító hangyákat fedeztek fel
Egy amazóniai hangyafaj ötletes és kegyetlen csapdát állítva ejti el a saját magánál sokkal nagyobb zsákmányát. Ez az első olyan csapda, amelyet hangyák összehangolt akcióval, közösen alkalmaznak.
Egy francia kutatócsoport Dél-Amerikai esőerdeiben bukkant a különös csapdára, melyet az alig kétmilliméteres, narancssárga Allomerus decemarticulatus hangyák készítettek.
A kis rovarok az otthonukként is szolgáló Hirtella physophora növény szárából vékony szálakat hasítanak, és ezeket egy gomba és a saját nyáluk felhasználásával készített masszával ragasztják össze. Így egy szivacsszerű anyag keletkezik, amely telis-tele van apró lyukakkal. Ezekben rejtőznek el a hangyát, és várják az áldozatot.
Amikor egy nagyobb ízeltlábú – hernyó, sáska, pók – rálép vagy rászáll a csapdára, és a lába, csápja vagy szárnya belóg a lyukakba, azt a hangyák azonnal megragadják, és húzni kezdik lefelé. Mivel több lyukban több testrészét cibálják, a prédát végül teljesen kifeszítik, mintha csak egy középkori kínpadon lenne.
Ekkor egy nagy csapat hangya megrohamozza az áldozatot, és halálra csípi. Ha ezzel végeztek, elhurcolják a zsákmányt, és feldarabolják.
Jerome Orivel, a Toulouse Egyetem munkatársa és a kutatás vezetője két okból is egyedülállónak véli ezt a csapdát. Az egyik az, hogy most először tapasztalható együttesen, szervezetten végrehajtott csapdaépítés a hangyák körében. Azt sem tapasztalhattuk korábban, hogy egy hangya-, egy növény- és egy gombafaj alkosson tökéletes szimbiózist.