A főemlősök negyede a szakadék szélére sodródott

Egy tanulmány szerint a Föld legsikeresebb főemlősei, az emberek, a legjobb – vagy inkább a legrosszabb – úton haladnak afelé, hogy kipusztítsák 625 legközelebbi rokon fajuk majdnem egynegyedét.
A Főemlősök Veszélyben című tanulmány állítása szerint emberszabású és más majmok, valamint félmajmok százait veszélyezteti az a lehetőség, hogy majdnem egy évszázad után ismét főemlőskihalás áldozatai lesznek. A jelentés a Conservation International és más szervezetek 50 élenjáró tudósának adataira támaszkodik.
Az élőhely elvesztése és a vadászat egyes fajokat már térdre kényszerített. A jelentés felsorolja a 25 legkritikusabban veszélyeztetett főemlőst (lásd a cikk végén). Azt mondják, hogy nagyon gyors cselekvés hiányában örökre eltűnhetnek olyan nagy emberszabású majmok, mint a szumátrai orangután vagy a közép-afrikai keleti gorilla.
A jelentés azonnali intézkedést sürget, hogy leállítsák a főemlősök lakhelyéül szolgáló erdők kiirtását a farmerek és a fakitermelők által, és véget vessenek a „bozóthús” (azaz az élelmül szolgáló vadhús) és az állati testrészek egzotikus orvosságként való kereskedelmének.
„Ha nem teszünk semmit, a ma élő főemlősök legalább egynegyede 20 éven belül elpusztul” – mondja Dr. Russell Mittermeier, a Conservation International elnöke.
A főemlősök által lakott négy globális terület közül Madagaszkáron a legrosszabb a helyzet, ahol a hagyományos irtásos-égetéses mezőgazdaság okozta élőhelyvesztés miatt néhány makifaj, például a Perrier-szifaka, parányi erdőterületekre szorult be. A madagaszkári makik több mint fele a kihalás szélén áll.
A vietnami fehérfejű langur és a kínai hainani gibbon egyedszáma néhány tucatnyira csökkent, a sri lankai szürke lórit pedig csak négyszer pillantották meg 1937 óta. A hanyatló egyedszámok ellenére azonban a múlt században egyetlen főemlősfaj sem pusztult ki. „Szeretném azt gondolni, hogy ez részben a hatékonyabb természetvédelmi erőfeszítéseknek köszönhető” – mondja Dr. Mittermeier.
A világ 25 legveszélyeztetettebb főemlősfaja és az élőhelyükül szolgáló országok: