Kubai karcsúboák születtek a pécsi állatkertben
Ritka kígyófaj, a fokozottan védett kubai karcsúboa hat egyede született a pécsi állatkert akvárium-terráriumában - közölte az intézmény főápolója.
Csécsei Gergő elmondta: a most 30-40 centiméter hosszú kicsik a múlt héten látták meg a napvilágot, hamarosan vedlenek, és elfogyaszthatják első étküket, egy „bébi-egeret”. A főápoló tájékoztatása szerint az eredetileg Kubában élő, és elsősorban egerekkel, patkányokkal táplálkozó kubai karcsúboa veszélyeztetett kígyófaj, amelynek egyedszáma a természetes élőhelyének szűkülése és a vadászatok miatt folyamatosan csökken.
A kubai karcsúboa a boák többségéhez hasonlóan álelevenszülő, vagyis tojásai kétszáz napos vemhességet követően a petevezeték kitágult szakaszában kikelnek, az anya testéből pedig a már kikelt 4-8 utód bújik ki. A kicsinyek három-négy éves korukra válnak felnőtté, akkorra a 3-3, 5 méter hosszúságot is elérhetik.
Hozzátette: e kígyófaj Magyarországon csak a fővárosi és a pécsi állatkertben látható, az utóbbiban eddig két hímet és egy nőstényt szemlélhettek meg az érdeklődők. Fogságban ritkán, és csak speciális gondozással, élőhelyével azonos klímában szaporodik. A pécsi állatkert Európában egyedülálló, egy félezer éves pincerendszerben, 10 méter mélyen kialakított terráriuma megfelelő környezetet, trópusi klímát biztosít mintegy 130 faj több száz egyedének, ezen belül hüllők, kétéltűek, s egyebek mellett pókok tartásához is.