Készül hazánk kullancstérképe
Térképet készítenek az ország kullancsveszélyes területeiről, amihez a lakosság segítségét is kérik - közölte a Kullancs Szövetség.
Alábecsülik a kullancs okozta megbetegedéseket Magyarországon, az emberek többsége nincs tisztában a veszéllyel – mondta Xantus Gábor, szövetség titkára. Hozzátette: térképet készítenek, így kiszámíthatóbbá válik, hogy a kullancsok hol találhatók nagy számban az országban.
A térképkészítést a tavaly alakult szervezet egy „kullancs-visszaküldési” lakossági akcióval köti össze, amely már egy hónapja tart. Nagyobb patikákban ingyenesen beszerezhető kapszulákban elhelyezett, postai „buborékos borítékban” feladott kullancsokat a szervezet laboratóriumban vizsgálja meg.
Eddig csaknem 50 kullancs-tesztet végeztek el az Istenhegyi Gén Diagnosztikai Centrumban, az eredmények egynegyede fertőzést mutatott – figyelmeztetett Xantus Gábor. Az akcióval a beküldő megtudja, hogy fertőzött-e, mi pedig azt, hogy hol érte a kullancs-csípés – mondta a titkár, majd hozzátette: kezdeményezésüket szakértők, orvosok, gyógyszergyártók is támogatják, az általuk életre hívott Kittemberger Kálmán Alapítvány pedig finanszírozza a több hétig is eltartó vizsgálatokat. Állami támogatást pillanatnyilag nem élvez a Kullancs Szövetség. Az első kullancstérképet szeptemberre szeretnék megjelentetni Budapest környékéről.
A tájékoztatón megjelent gyermek- és állatorvosok egységesen hívták fel a figyelmet arra, hogy az oltás vagy a havi rendszerességgel végzett szűrővizsgálat a legjobb módszer a kullancsfertőzések ellen.
Magyarországon kétféle betegség-csoportot különböztetünk meg: minden negyedik kullancs a Lyme-kórt hordozza magában, és minden ezredik halálos agyvelőgyulladást okozhat. Utóbbi ellen még nincs orvosság, de a viszonylag ismertebb Lyme-kór kezelhető – mondta Póta György, a Házi Gyermekorvosok Országos Egyesületének elnökhelyettese.